Автор
Ева Григорова

Проф. Милошев за земетресенията на Санторини: Хората са стресирани, люлее през 10 минути

Според проф. Николай Милошев, доктор на физическите науки и директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география, ситуацията на остров Санторини е изключително рядка. Той обясни в предаването "Тази сутрин", че земетресенията там се случват на всеки 10 минути, като макар и да не са особено силни, тяхната честота създава сериозен психологически стрес за местното население. Според него това явление може да е било наблюдавано преди много години в други части на света.

Ученият посочи, че този феномен, наричан "рой от земетресения", представлява серия от трусове с приблизително еднаква сила и в кратък времеви интервал. Това явление е изключително рядко и толкова дълга последователност от трусове на едно и също място е необичайна.

По отношение на бъдещото развитие на ситуацията, проф. Милошев посочи два възможни сценария. Първият е постепенен спад в активността, който може да продължи дълго време. Вторият вариант е настъпването на едно по-силно земетресение, след което ще последва обичайното затихване. Данните от Европейския сеизмологичен център показват, че за последното денонощие са регистрирани 12 труса над 4 по Рихтер, като само три от тях са над 4,5, което е по-малко в сравнение с предходния ден. Това се разглежда като положителен знак, а и според гръцките специалисти този сценарий е по-вероятен. Все пак не се изключва вероятността от по-силен трус, който би могъл да доведе до значителни щети.

По отношение на материалните щети, проф. Милошев поясни, че в момента основните проблеми са свързани със свлачища. Що се отнася до опасността от вулканично изригване, учените към момента не виждат такава заплаха. Земетресенията са плитки и според последните данни са резултат от сблъсъка между Евроазиатската и Африканската тектонска плоча, а не от вулканична активност. Освен това и гръцките, и германските учени подкрепят това заключение.

Въпреки това проф. Милошев не изключва напълно възможността за вулканична активност в бъдеще. Той сравнява ефекта на честите трусове с повтарящи се удари по сграда, която постепенно се поврежда, което може да доведе до значително разрушение при по-силен трус.

Що се отнася до България, проф. Милошев увери, че сеизмичната активност у нас е в нормални граници. През последния месец са регистрирани само две или три земетресения с магнитуд 2-3 по Рихтер. За сравнение, в Гърция през последните няколко дни са били усетени над 1000 труса, а общият брой на регистрираните е между 7000 и 8000.

Ще изригне ли вулканът под Санторини? Земетресенията продължават
НОВИНИ
Автор Евелин Попадийна

Ще изригне ли вулканът под Санторини? Земетресенията продължават

Автор Евелин Попадийна