Автор
Евелин Попадийна

Сигнали, които предупреждават, че детето ви може да има сериозен проблем с агресията

Темата с детската агресия е много наболяла – тийнейджъри се бият, обиждат и тормозят животни. Всичко е заснето с телефон, разбира се, което също е плашещо. Според психолози, съществуват сигнали, които издават, че в бъдеще човек ще има проблеми с агресията. Ето кои признаци в поведението на детето издават, че ще се превърне в маниак, когато порасне:


Гняв

Експерти споделят, че ако детето излива гнева си върху играчките, то е време да се замислите. Това може да е ранен признак на сдържана агресия, която иска да излезе.


Жестокост

Ако детето причинява болка на домашни или бездомни животни, това е сериозен знак! Психолозите твърдят, че животните са първата „мишена“ на тези, които по-късно прехвърлят агресията си върху хората. Не бива да игнорирате този знак!


Конфликти

Още един знак, че детето може да има затруднение с контролирането на емоциите си са редовни конфликти с връстниците, умишлена провокация и унижения. Постоянното желание за доминиране или агресивна защита е червена лампичка за бъдещ проблем.


Нестабилни емоции

Ако детето лесно изпуска нервите си, крещи, хвърля предмети и не може да се успокои, е време да се обърнете към специалист. В бъдеще тази избухливост може да стане основа за сериозни проблеми.

Агресия

Ако историите, които разказва детето са фокусирани върху страдание, отмъщение и насилие, е нужно да бъдете предпазливи. Това може да е опит за изразяване на вътрешна болка или справяне с потисната агресия.


Липса на емпатия

Ако детето не реагира на чуждата болка или страдание, това може да е знак, че то не се е научило да разбира емоциите на другите хора. Това безразличие е в основата на личности с антисоциално поведение.


Минало

Дете, което е преживяло насилие, унижение или постоянен стрес, може да възпроизведе този модел на поведение в бъдеще. Ако не му се помогне да се справи с тези преживявания, е напълно възможно да започне да се държи агресивно.


Агресията и жестокостта се формират под въздействието на два фактора, споделят експерти. Първият е генетиката. Вроденото предразположение към психопатични черти обаче е рядко срещано, едва 1-3% от хората го имат. Вторият фактор е средата. Проблемите възникват, ако детето живее в състояние на постоянен стрес и безпомощност.

Ако разпознавате детето си в тези описания, не изпадайте в паника. Започнете с тези стъпки:

- Създайте среда у дома, където детето да се чувства сигурно;

- Учете го как да се справя с емоциите, покажете, че агресията не е начин за справяне с проблемите;

- Общувайте! Питайте какво го тревожи.


Ако все пак сте загрижени за поведението на детето, можете да се обърнете към психолог.

Навици на щастливите майки: 12 неща, които да започнете още днес
МАМА И ДЕТЕ
Автор Ива Петрова

Навици на щастливите майки: 12 неща, които да започнете още днес

Автор Ива Петрова