Автор
Елена Ангелова

Трябва ли бременната жена да се отказва от спортуване?

Здравите жени, чиято бременност протича без усложнения, не трябва да избягват спорта.

Напротив, има убедителни доказателства, че правилно изчислената физическа активност е от полза както за майката, така и за детето. Упражненията по време на бременност са полезни за вашето здраве.

Защо бременните жени имат нужда от спорт?

Жените, които спортуват по време на бременност, усещат подобрено настроение и сън. Те също така са по-малко склонни да наддават на тегло, страдат по-малко от болки в гърба, от сърдечно-съдови проблеми, запек и някои други усложнения на бременността, отколкото техните връстници, които не спортуват.

Кога бременните жени не трябва да спортуват?

Спортуването по време на бременност е опасно само при определени условия – най вече при някои заболявания.

- На първо място, това е при тежка анемия и сериозни патологии на сърцето или белите дробове;
- когато съществува риск от инсулт или артериална хипертония - тоест рязко повишаване на кръвното налягане;
- при истмико-цервикална недостатъчност. При това състояние шийката на матката се отваря преди да е дошло времето за раждане. За да се предотврати преждевременно раждане, някои жени се подлагат на цервикален серклаж, който включва поставяне на шевове в шийката на матката. Това също е противопоказание за спорт по време на бременност;
- при плацента превия след 26 седмици от бременността. При това състояние плацентата се прикрепя твърде близо до шийката на матката или я покрива;
- при бременност с близнаци или тризнаци – но само при наличие на усложнения и рискови фактори за преждевременно раждане;
- при необяснимо вагинално кървене, изтичане на амниотична течност и заплаха от преждевременно раждане.

Упражнения по време на бременност

Има видове спортни дейности, които не са подходящи за бременни жени. Важно е бременните жени да избягват спортове, които крият висок риск от коремни наранявания или падания. Те включват например бойни изкуства, хокей, футбол, конна езда, скокове с парашут, алпийски ски, водни ски, сърф, офроуд колоездене или въздушна гимнастика.

Гмуркането също не е подходящо за бременни жени. Когато водолаз се издига на повърхността от дълбините в кръвта му се образуват азотни мехурчета. Дори да са твърде малко, за да навредят на майката, те могат да запушат кръвоносен съд и да нарушат кръвообращението на бебето.

В допълнение към ограниченията за специфични спортове, на бременните жени не се препоръчва:

- скачане и изпълняване на упражнения, изискващи рязка смяна на посоката на движение на тялото. По време на бременност се произвеждат хормони, които правят връзките по-хлабави и еластични. Поради това дори жените, които са свикнали с такъв стрес, имат повишен риск от увреждане на ставите;
- физически упражнения на надморска височина над 2500 метра. Бременните жени се нуждаят от повече кислород, отколкото другите хора. На голяма надморска височина налягането е по-ниско, отколкото в низините, така че молекулите на кислорода са разположени по-далеч една от друга. Поради това жената получава по-малко кислород от необходимото, което увеличава риска от височинна болест - състояние, което причинява световъртеж, главоболие, задух и замаяност;
- да се занимава дълго и интензивно. По време на бременност издръжливостта е значително намалена, което затруднява обичайните ви спортни дейности. За да избегнете прегряване и дехидратация, има смисъл да започнете с леки натоварвания и да направите тренировките по-кратки от обикновено;
- правете упражнения легнали по гръб. От втория триместър на бременността при някои бременни жени в това положение плодът започва да притиска вената, която връща кръвта към сърцето. Това може да доведе до спадане на кръвното налягане, излагайки жената на риск от загуба на съзнание. Това ограничение обаче не е строго - ако ви е удобно да правите упражнения или си отдъхвате, докато лежите по гръб, можете да продължите да го правите.

Видове спортни дейности, подходящи за бременни

Най-добрите спортове и специфични упражнения за бременни жени са тези, в които участват големи мускулни групи. Те включват например състезателно ходене, джогинг, танци, колоездене на стационарен велосипед и гребане.

- За бременни жени, на които им е трудно да спортуват, са полезни водните упражнения, като плуване или водна аеробика;
- които поддържат мускулната сила и гъвкавост. Те включват упражнения за съпротива с дъмбели, гири или еластични ленти и упражнения за разтягане, като йога и пилатес, адаптирани за бременни жени. Горещият пилатес, който се прави при температура 36-38 °C, и бикрам йога, която се прави при температура 40 °C, обаче не са подходящи за бременни жени, тъй като има голям риск от прегряване.

Въпреки че има много готови тренировъчни програми, адаптирани за различните триместри, експертите по женско здраве препоръчват работа с треньор или инструктор, който е обучен да работи с бременни жени. Просто защото е по-безопасно.

Имате важна мисия, ако сте родени на една от тези дати
ЗОДИИ И АСТРОЛОГИЯ
Автор Евелин Попадийна

Имате важна мисия, ако сте родени на една от тези дати

Автор Евелин Попадийна

Колко можете да се занимавате?

Много ръководства съветват бременните жени да спортуват пет до седем дни в седмицата. Но ако жената не е тренирала преди бременността, тя може да започне с 10 минути и постепенно да увеличи продължителността на упражнението до 30 минути. Ако една жена е в добра физическа форма, тя може да тренира повече от 45 минути наведнъж.

Основното нещо е да следвате тези прости правила: Започнете да тренирате в термонеутрална среда – тоест, когато не е горещо, но не е и студено. Пийте при първите признаци на жажда. Спрете да тренирате веднага щом стане твърде горещо.

С каква интензивност можете да тренирате?

Бременните жени, дори и да са в добро физическо състояние, се съветват да спортуват с умерено темпо. За да се оцени интензивността на упражненията, обичайно е да се фокусират върху сърдечната честота. Но сърцата на бременните жени бият по-бързо от обикновено дори без физическо усилие, така че контролът на пулса им не е добър показател.

Най-лесният начин да определите интензивността на упражненията по време на бременност е да се опитате да говорите с някого. Ако може да говори, без да губи дъх, жената прави упражненията с умерена интензивност. Ако ви е трудно да говорите, защото дишането ви се е учестило, трябва да забавите темпото.

Как да разберете, че нещо не е наред?

Когато спортувате, трябва внимателно да следите здравето си. Спрете да тренирате, ако някой от тези симптоми се появи по време на тренировка:

- замаяност или главоболие; диспнея (задух);
- мускулна слабост, която затруднява поддържането на баланс;
- болка в гърдите, корема или прасците.

По правило неприятните симптоми изчезват, ако си починете 3-5 минути и пиете вода. Но ако дискомфортът не изчезне, ако се появят спазми в корема, ако започне вагинално кървене или изтичане на околоплодна течност, незабавно се обадете на Вашия лекар!

Източник: t-j.ru