Автор
Антония Михайлова

Обидите водят до много бръчки: Как негативните емоции ни правят стари и грозни

В живота на всеки от нас има моменти, в които се обиждаме. Това е съвсем нормално, особено в социални ситуации, когато сме подложени на стрес, несъгласия или неразбирателство. Но ако позволим на обидите да се натрупват и превръщат в хронични емоции, ефектът им върху външния ни вид може да бъде далеч по-сериозен, отколкото си мислим.

Художници, историци и дори експерти по традиционна китайска медицина през вековете са отбелязвали, че дългосрочната емоционална болка и негодувание оставят трайни след върху нашето лице. Интересно е, че независимо от техните различни подходи и интерпретации, всички те са единодушни, че обидите не просто променят начина, по който се чувстваме, но и влияят върху нашето излъчване и външност.

Да вземем например Каин – първия обиден човек в Библията – Каин, чиято физиономия, на фона на трудната му връзка с по-малкия му брат, предизвиква неподправен интерес от страна на художниците.

Ако внимателно проучите произведенията на Мариото Албертинели (1510 г.), Тициан (1544 г.), Франс Флорис (1555 г.), Марк Шагал (1960 г.) и Анатолий Филимонов (1996 г.), разликата в израженията на двамата братя е поразителна - Авел сияе с младостта и енергията си, докато Каин изглежда драстично по-стар и измъчен, въпреки малката разлика в годините им. Бръчките по лицето му са като карта, която разказва за вътрешното негодувание, раздиращо като буря душата му.

По същия начин и Ахил – легендарният герой от „Илиада“, чиято физическа външност е посърнала под тежестта на обидите, които поемал от цар Агамемнон. Образът му, запечатан на древногръцки вази, е също толкова натоварен с гняв, колкото и самият му характер.

Защо се появяват бръчки?

Според традиционната китайска медицина стареенето не е само биологичен процес. Психосоматичните фактори играят важна роля в начина, по който се променяме с времето. Шийна Логан – специалист по китайска медицина, вярва, че емоциите, които преживяваме, могат да се „запишат“ върху лицето под формата на определени мимически бръчки, разкриващи вътрешното състояние на човек.

Например, ако човек е постоянно недоволен или изпитва чувство на обида, това ще се отрази върху долната част на лицето му – ще се появят дълбоки назолабиални гънки, увиснали ъгълчета на устата и напрежение в челюстта. Всяка специфична емоция има своето конкретно място на лицето – от зоната между веждите (където се проявява тревога) до околоочния контур (където се изразява недоволство).

Как да прощаваме и да се грижим за себе си?

Ако чувството на обида е един от основните виновници за бръчките и признаците на стареене, то ключът към по-добър външен вид не е само в кремовете и процедурите, а и в емоционалното освобождаване. Психологът Александър Лоуен в своята книга „Езикът на тялото“ съветва: „Негативните емоции не са само част от нашето изражение. Те се натрупват в тялото, оставяйки болка и напрежение, които влияят както на нашето здраве, така и на начина, по който изглеждаме.“

9 неща, които трябва да знаете, ако искате да простите изневяра във връзката си
ПО ЖЕНСКИ
Автор Веселина Петрова

9 неща, които трябва да знаете, ако искате да простите изневяра във връзката си

Автор Веселина Петрова

Екологичният подход към прощаването може да е ключов – в това число и смехът, пеенето, правенето на гримаси пред огледалото, физическата активност като бокс. Понякога е нужно просто да се освободим от обидите, за да позволим на нашето лице да бъде по-леко и сияйно.

Всяка обида, всяко негодувание, ако не бъде освободено навреме, оставя неизбежен отпечатък върху нашето лице – като невидим, но дълбок белег от вътрешния ни хаос. Но когато намерим силата да простим и да се освободим от натежалите емоции, можем не само да освежим външния си вид, но и да възстановим хармонията в себе си. В края на краищата нашето лице отразява не просто годините, а и начина, по който избираме да живеем, да се чувстваме и да реагираме на света около нас.