В последно време, когато разговорът се завърти около упадъка на интелигентността, често се споменава поколението Z (родените от средата на 90-те години на XX век до началото на 10-те години на XXI век) като основен виновник. На всички ни е ясно, че те действително прекарват часове в скролване на кратки видеоклипове, не могат да си спомнят последния път, когато са прочели нещо сериозно, и са свикнали да разчитат на ChatGPT за тговорите на най-елементарни въпроси. Но изненадващо, ново изследване показва, че този проблем не се ограничава само до младите хора. Напротив, всичките поколения – независимо от възрастта – изпитват все по-големи затруднения в обработката на информация и вземането на решения.
Според проучване, публикувано в The Financial Times, интелектуалните спадове не се дължат на естествени фактори или биологична еволюция. Напротив, те са резултат от начина, по който съвременният живот и технологиите променят начините, по които работи мозъкът ни. Изследвания, проведени на глобално ниво, показват, че способността на хората да разсъждават и да решават нови проблеми е значително намаляла през последните десетилетия.
)
Кога и как започна всичко?
Изследванията сочат, че през 2012 г. 15-годишните са били на върха на своите умения по математика, четене и природни науки, но оттогава насам резултатите на тези тестове показват драматичен спад. Особено тревожно е увеличението на броя на 18-годишните, които признават трудности при мисленето, концентрацията и усвояването на нова информация. А това не е само тенденция сред младите. Статистиките показват, че дори възрастните, които по принцип са свикнали с по-дългосрочни, аналитични задачи, изпитват все по-сериозни затруднения в разсъжденията и решаването на проблеми.
Какво се случва с мозъка ни?
Изследователите посочват, че основната причина за тези проблеми е не само интернет културата, но и зависимостта ни от технологиите, и по-специално от смартфоните. Редовното използване на устройства, които ни предлагат мигновени отговори на всякакви въпроси, значително отслабва нашата способност за дълбокото мислене и концентрация. Преобладаването на видео съдържание, с кратки, често плитки формати, също оказва своето влияние, създавайки усещане за хиперстимулиране, което прави мозъка ни по-малко подготвен за сериозни интелектуални усилия.
Възможно е да не осъзнаваме, но учените твърдят, че тези навици водят до физическо намаляване на мозъчната активност в области, свързани с паметта и когнитивните способности. Оказва се, че колкото повече разчитаме на дигитални технологии, толкова повече отслабва способността ни да се фокусираме, да разсъждаваме логично и да се справяме с нови предизвикателства.
)
Култура на бързо решение и отказ от дълбочина
Не е тайна, че много хора днес предпочитат да получават информация бързо и лесно, като се ограничават до постове в социални мрежи или кратки видеа, които не изискват сериозно ангажиране на мисълта. Според психолози и невролози този начин на консумация на съдържание не само намалява времето за задълбочен размисъл, но и променя начина, по който подхождаме към решаване на проблеми. Все повече хора изпитват трудности с концентрацията и със задържането на информация в дългосрочен план.
Отказът от четене на дълги статии и книги пък води до още по-сериозни последствия. Писането и четенето на дълги текстове активират различни области на мозъка, свързани с по-дълбокото мислене, анализ и създаване на нови идеи. Ако пренебрегнем тези навици в полза на бързи и лесни алтернативи, забавяме не само когнитивното си развитие, но и рискуваме да изгубим важни умения, които са ни нужни за бъдещето.
Как можем да възстановим интелектуалната си сила в ерата на технологиите?
Докато опасенията за намаляването на интелигентността изглеждат сериозни, учените все още вярват, че има начин да променим този курс. Все повече изследвания призовават за осъзнаване на вредите, които новите технологии могат да ни причинят, и насърчават връщането към по-дълбокото учене и размисъл. Четенето на книги, редовното упражняване на мисловни способности и намаляването на прекомерната употреба на смартфони и социални медии могат да помогнат на нашия мозък да възстанови здравословния си ритъм на работа.
Не е късно да започнем да се грижим за интелектуалното си развитие и да възвърнем уменията, които толкова лесно можем да изгубим в дигиталната ера. Може би в крайна сметка отново ще открием удоволствието от четенето и дълбокото мислене, като подготвим себе си за бъдещето с умения и качества, които не могат да бъдат заменени от нито един смартфон или AI асистент.
)