Дебатът за идеалния период на отбиване се води от векове. Но повечето консултанти по кърмене са съгласни, че в развитите страни, където на децата след една година може да се осигури пълноценно, качествено и разнообразно хранене, кърменето да късна възраст не е необходимо. Много майки предпочитат да приключат да хранят бебето, докато навърши до една или две години, докато психиката на детето е гъвкава и то забравя за шест месеца за това, което е било преди.
Но има и противоположен лагер, в който влизат тези, които смятат, че детето трябва да се кърми до самоотбиването, т.е. до момента, в който детето самичко спре да иска гърдата. Понякога се случва така, че жените чакат този момент в продължение на 3, 4, 6 години, а той все не настъпва...
)
Но в социалните мрежи се наблюдава нова тенденция: жените показват как продължават да кърмят децата си дори в предучилищна възраст, защото вярват, че за тях това е необходимо.
„Много майки се страхуват, че ако не се откажат от кърменето преди определена възраст, детето постоянно ще иска гърдата. Но навици без потребности не съществуват“, смятат тези блогърки.
Те са убедени в едно: ако детето поиска кърма, без значение дали е на 2 или на 6 години - то е необходимо да му я дадете.
В тези видеоклипове можете да видите как на децата се дава гърдата при поискване, въпреки че на тази възраст процесът на хранене е необходим не за утоляване на жаждата или глада, а като успокоение, близък контакт с майката или просто по навик. Но кърмещите майки смятат този процес за естествен и необходим, позовавайки се на факта, че природата го е замислила така: ако се отделя женско мляко, това означава, че детето се нуждае от него.
Всъщност дългото кърмене е можело да се практикува от нашите далечни предци, когато друга храна е била в недостиг. Но педиатрите и зъболекарите са сигурни, че ползата, за която толкова често говорят мамите-блогърки, не съществува.
)
- Първо, съставът на майчиното мляко се променя с времето и след тригодишно хранене в него вече няма хранителните вещества, които са толкова необходими за бебето.
- Второ, постоянният навик да се суче от гърдата, особено през нощта, може да доведе до проблеми със зъбите - неправилна захапка и кариес поради факта, че млякото съдържа захар.
Разбира се, коментарите под подобни видеоклипове са разнообразни, но предимно отрицателни. Много потребители са сигурни, че след две години, когато детето напълно премине към твърда храна, а диетата му е богата на разнообразни продукти, нуждата от кърма вече не е необходима. Освен това тя се превръща в лош навик.
Повечето от всички коментатори се смущават дори не от факта, че 5-6-годишни деца продължават да се кърмят, а от това, че този интимен процес се прави публично достояние. Някой ден някое пораснало дете ще намери това видео в интернет или ще му бъде показано от „добри“ хора.
)
За да могат да кърмят децата си, много майки предпочитат да не водят децата си на детска градина и избират да ги обучават вкъщи. Но струва ли си да лишавате детето си от социализация в името на това да продължите да го кърмите?
Процесът на хранене до 5-7 години изглежда като проява на майчиното чувство за притежание. Сякаш майката казва: „Детето е моя собственост. Искам - ще го храня до 5 години, до 7 години, искам до 37 години“. Тя е свръхзащитна по отношение на детето, сякаш не е в състояние да го пусне.
Да, обикновено до тригодишна възраст майката и детето са неразделни, те са като едно цяло, ето защо често не се препоръчва детската градина да започва по-рано от тази възраст. Но на 3 години (понякога - и по-рано) е т.нар. криза на трите години, когато детето психологически се отделя от майката и за първи път на сцената излиза личността, формирането на неговото „аз“.
На 7-годишна възраст настъпва втората криза. Това е вторият етап от проявлението на личността. Мисленето на детето става много по-близко до това на възрастния човек. Ето защо да го привързвате към себе си за сметка на кърменето ще бъде погрешно. Не можете изкуствено да създавате условия за детето, при които то да остане инфантилно. Детето трябва да иска да порасне и не е необходимо да му се пречи да го направи.
Освен това кърменето е нещо много интимно, то не бива да става обществено достояние. Съществува много голям риск то да стане причина за тормоз в училище и детето да бъде осмивано като недоразвито.
Биологичната норма на кърмене за човешкото дете е 3-4 години. Това е периодът, в който сукателният рефлекс на детето е активен до пълното му угасване. И в същия период женската гърда преминава в пълна мяра всички етапи на лактацията, включително инволюцията, когато млякото в гърдата напълно изчезва без никакво външно действие от страна на жената.
От гледна точка на детската психология - детето е готово за такъв период на кърмене, при условие че всичко е организирано от майката в съответствие с възрастовите особености на детето. Това означава, че от двегодишна възраст на практика не се кърми на обществени места, а само вкъщи преди заспиване. В този случай се запазва интимността на процеса, както и нормалното отношение на детето към майката и нейните граници.
Ако една жена демонстрира процеса на кърмене на растящото дете на публично място, тя най-вероятно е под влиянието на някакви вътрешни процеси и по този начин се опитва да докаже нещо на себе си или на обществото.