Автор
Елена Ангелова

Как козметиката пречи на забременяването: Откритията на учени предупреждават

Може би сега се опитвате да забременеете, може би се подготвяте за IVF (ин витро) или планирате бременност в бъдеще. Във всеки случай трябва да знаете, че плановете ви могат да бъдат объркани от козметика.

Същата козметика, която стои на рафт в банята, наредена на тоалетната масичка или в кошницата на онлайн магазин. Но кои продукти трябва да се избягват от всеки, който иска да поддържа репродуктивното си здраве?

Какво е фертилността или - плодовитостта

Способността на човек да се възпроизвежда се нарича плодовитост. Този параметър определя шансовете за успешно зачеване и здравословна бременност. Най-важните фактори, които влияят са възрастта и генетиката. Но нови изследвания показват, че има и нещо повече! Учените са изследвали как продуктите, с които човек се грижи за себе си, влияят върху здравето му. Получените данни са разочароващи. Някои популярни козметични съставки не само влошават здравето ви, но и могат да сложат край на мечтите ви за деца.

Безопасни нива няма

Производителите на козметика препоръчват продуктите им да се нанасят върху лицето, да се пръскат върху подмишниците, да се разнасят по кожата на тялото и да се използват за интимна хигиена. Но едва ли някой се замисля за факта, че шампоани, дезодоранти, сапуни, пасти за зъби, кремове и ексфолианти изискват повече внимание при избора, отколкото просто изучаване на миризмата, цвета и консистенцията на продукта. Зрелите хора, които планират да заченат дете, трябва да бъдат особено внимателни - както жените, така и мъжете.

Най-голяма загриженост за лекарите и учените са ендокринните разрушители. Това е голяма група химикали, които могат да се абсорбират през кожата и да навлязат в тялото, променяйки начина му на функциониране. И въпреки че някои световни организации (една от най-известните е FDA) установяват безопасни нива на такива вещества, много експерти са убедени, че безопасни нива няма.

„Тъй като тялото на всеки реагира по различен начин на химикалите в козметиката, невъзможно е да се предвиди въздействието, което разрушителите на ендокринната система ще окажат върху вашето здраве“, казва д-р Лъки Секон, акушер-гинеколог, репродуктивен ендокринолог и специалист по безплодие. „В същото време условията на околната среда в мястото на пребиваване на дадено лице могат да влошат основните проблеми с плодовитостта и да увеличат вероятността от хормонални проблеми при бъдещи деца, които са били изложени на това в утробата.“

Ендокринните разрушители

Експертите определят ендокринните разрушители като химикали, които могат да попречат на нормалното функциониране на ендокринната система на тялото (т.е. жлезите, които произвеждат хормони) и имат вредно въздействие върху репродуктивната, нервната и имунната система.

„Ендокринните разрушители действат върху тялото на жената, като имитират или блокират действието на хормоните и в резултат на това нарушават плодовитостта“, обяснява Клер О’Нийл, научен сътрудник в Лаборатория по андрология и ембриология. „Козметиката също може да повлияе на тялото на мъжа, променяйки параметрите и качеството на спермата и нарушавайки процесите на нейното производство.“

На какви химикали първо трябва да обърнете внимание?

1.Фталатите. „Фталатите могат да бъдат намерени в много козметични продукти като лосиони, овлажнители, гелове и парфюми“, казва изследователят Клеър О’Нийл. Особено опасен е фталатът, който се крие под абревиатурата DEHP. Учените го свързват с преждевременно раждане и вътрематочно забавяне на растежа при децата." Проучванията показват, че при жени, подложени на IVF протоколи, повишените нива на DEHP фталати водят до намаляване на броя на яйцеклетките, намаляване на вероятността от бременност и раждане на живо дете, повишен риск от спонтанен аборт. И други изследвания са открили връзка между повишените нива на фталат в тялото и пониженото качество на спермата при мъжете. „Проучване установи, че нивата на фталата DEP и неговите метаболити са значително по-високи при безплодни мъже, отколкото при здрави мъже“, казва Клеър О'Нийл.

2. Химическите слънцезащитни продукти. Слънцезащитните продукти с висок защитен спектър също могат да навредят на здравето. Химическите филтри са отговорни за високото ниво на SPF в такива продукти. „Някои активни съставки в слънцезащитните продукти, които блокират ултравиолетовите лъчи, като оксибензона, могат да повлияят на качеството на спермата на мъжа и да нарушат хормоните“, предупреждава здравният консултант Лиза Ричардс. „Безопасна слънцезащитна козметика се счита за продукти на минерална основа, които съдържат физически филтри вместо химически SPF филтри, като цинк или титанов диоксид.“

3. Дълговерижни парабени. Парабените са голяма група химични съединения. Те увеличават срока на годност на продуктите и предотвратяват развитието на бактерии и плесени. Но не всички от тях са опасни. Учените предупреждават, че дълговерижните парабени могат потенциално да навредят на тялото. Те могат да бъдат намерени като консерванти в овлажнители, слънцезащитни продукти, почистващи препарати, дезодоранти, гелове за бръснене, паста за зъби, шампоани и балсами. „Най-често срещаните парабени са метилпарабен, пропилпарабен, бутилпарабен и етилпарабен“, казва д-р Лъки Секон. Известно е, че те нарушават хормоналния баланс, като се свързват с естрогенните рецептори в тялото.“

4. Метали. Съединения на олово се срещат най-често в червилата. При говорене или хранене от боядисаните устни те лесно навлизат в тялото. „Отравянето с олово е много опасно за женската репродуктивна система“, предупреждава д-р Лъки Секон. Това може да причини менструални нередности, да ускори настъпването на менопаузата и да намали плодовитостта.“

5. Полифлуороалкилови вещества (PFA). Добавят се към формулите на продуктите, за да подобрят проникването на активните съставки в кожата. Те често присъстват в овлажнители и основи. Проучванията показват, че те имат отрицателно въздействие върху репродуктивното здраве на човека. Следователно всичко със съкращението PTFE или думата fluoro в името трябва да се избягва. За да се запази способността за зачеване и раждане на здрави деца, експертите препоръчват закупуването на „чиста“ козметика. Необходимите опции можете да намерите на рафта за еко продукти в магазина. Струва си обаче да се има предвид, че качеството на спермата и здравето на яйцеклетката не се променят за една нощ. „Например, цикълът на производство на сперма отнема 74 дни, така че трябва да направите промени в рутината си сега, за да видите ползите след няколко месеца“, заключава здравният консултант Лиза Ричардс.

medaboutme.ru, Наталия Бартукова