Автор
Елена Ангелова

Ако сте в депресия – лекувайте се: Доказано затруднява зачеването на бебе

Според медицинската статистика няма категорични доказателства, че депресията може да причини безплодие.

Но различни проучвания показват, че това изобщо не помага на двойките, които се опитват да заченат. Някои проучвания са установили, че хората с депресия забременяват по-трудно, което може да се дължи на хормонални проблеми, свързани както с депресията, така и с безплодието. Така от американски учени беше установено, че при жени с депресивно разстройство, ефективността на процедурата за IVF ( ин витро) е намалена с 30%.

Ето какви могат да бъдат признаците на депресия:

- Безпокойство.
- Чувство на изтощение и липса на енергия.
- Намален интерес и удоволствие.
- Промени в апетита.
- Мисли за самонараняване.
- Чувство за вина и безнадеждност.

Освен това самият начин на живот, който е свързан с депресията, може да увеличи риска от безплодие. Депресивните разстройства често са придружени от състояния и навици като:

- Неправилно хранене (често - оскъдно).
- Намалена физическа активност ("без сила").
- Любовта към кафето и кофеиновите напитки поради необходимостта да се поддържате във форма. Италиански учени са открили, че средните и високите дози кофеин намаляват подвижността на ресничките във фалопиевите тръби. Това са клетките, които трябва да придвижат яйцеклетката до матката (British Journal of Pharmacology).
- Употреба на вредни вещества (например, алкохол).
- Наднормено или поднормено тегло.

Въпреки че депресията сама по себе си не причинява безплодие, казват експертите, обратното може да е вярно: опитът да забременеете може да причини депресия. Неуспешните опити за зачеване и/или загубата на бременност могат да бъдат психологически опустошителни и да създадат порочен кръг.

Безплодието може да предизвика чувство на срам и неудобство. Много хора се чувстват неудобно да говорят за това с другите, особено ако те настояват да изпълнят жената да изпълни „дълга си“ или ѝ досаждат с приказки за „тиктакащия часовник“. Безплодието също може да бъде дълбоко разочароващо, особено ако опитате лечение и то не сработи. Това също може да причини значителен стрес.

Някои възможности за лечение могат да бъдат физически уморителни и да променят начина, по който се чувствате. Много форми на репродуктивна помощ причиняват хормонални колебания и симптоми в настроението. Лечението може също така да причини финансов стрес поради високите разходи за грижи за репродуктивното здраве извън програмите за задължително здравно осигуряване. Следователно не е изненадващо, че жените, които имат проблеми с плодовитостта, са изложени на по-висок риск от депресия по време на бременността.

Рискови фактори за депресия по време на бременността

Бременността по подразбиране се счита за щастлив период в живота на жената. Това предполага, че бъдещата майка няма да бъде засегната от психични проблеми по време на бременността, въпреки че това не винаги е така. Експерти от клиниката в Кливланд са изчислили, че депресията е толкова разпространена сред бременните жени, колкото и сред небременните жени. Освен това някои рискови фактори правят бъдещите майки по-склонни да развият депресия по време на бременност, включително:

- Млада възраст.
- Липса на близки роднини и/или партньор.
- Конфликти в отношенията.
- Липса на социална подкрепа.
- Смесени или негативни чувства относно бременността или бебето.
- История на депресия или други проблеми с психичното здраве, особено тези, свързани с хормоналния статус (например, предменструално дисфорично разстройство).

Депресията е сложно състояние, независимо от бременността, но може да създаде допълнителни бариери пред благосъстоянието на бременните жени. Може да доведе до неспособност на бъдещата майка да се грижи за себе си. Може да ѝ е трудно да поддържа правилно хранене, хигиена, графици за работа и почивка или да изпълнява работните си задължения.

Грижата за себе си е още по-важна по време на бременността, когато здравето на плода е пряко свързано с това на майката. Депресията може да затрудни спазването на препоръките на наблюдаващия лекар, като например да се храните добре и да приемате витамини. Депресията също така може да попречи на съня, който се влошава и от свързани с промени в тялото на бъдещата майка по време на бременността. Ако депресията продължава и след бременността, това може да ѝ попречи на грижите за новороденото бебе.

Проблем с привързването

По време на бременност депресията може да затрудни жената да се наслади и да оцени бременността си. Рискът се увеличава, ако бъдещата майка има негативни или противоречиви чувства към бебето.

Но ако депресията не се лекува, тя може да продължи след термина и да създаде проблеми в общуването с бебето, след като то се появи. Различни проучвания показват, че следродилната депресия създава проблеми за връзката бебе-майка, което може да попречи на ранното свързване помежду им, както и на способността на майката да се грижи за бебето си.

Скорошна работа на учени от Колумбийския университет, които изследваха въздействието на пандемията от COVID-19 върху развитието на децата, родени през този период, показа, че бебетата са имали леко забавяне в умственото си развитие. Експертите свързват това не със самия вирус, а със стреса и депресията на майките, които са бременни и се грижат за децата си в условия на страх от болести и несигурност в бъдещето. Тоест с депресивни и панически настроения на майките.

Когато връзката между майката и детето не е достатъчно развита, това може да доведе до следните нарушения при бебето:

- Проблеми със съня.
- Проблеми с ученето.
- Забавяне в развитието.
- Поведенчески и емоционални проблеми. В такава ситуация експертите съветват да следвате правилото на самолета: първо „поставете кислородната маска на себе си“. Тоест лекувайте депресията на майката преди раждането. Това ще помогне да започне да се грижи пълноценно за бебето.

Злоупотреба с вещества и самонараняване

Изследванията също така свързват депресията с по-висока вероятност от злоупотреба с вещества и самонараняване. Това може да бъде още по-опасно по време на бременността, когато здравето на бебето зависи от благосъстоянието на майката.

Факт! Учени от Медицинския факултет на Университета на Мериленд откриха, че мъжките ембриони са по-малко склонни да оцелеят, ако майката изпитва силен стрес в периода на ранната бременност.

Ако сте страдали от депресия преди или по време на бременността, рискът от следродилна депресия се увеличава с една трета. Важно! Депресията по време на бременността трябва да се лекува. Не трябва да очаквате, че ще изчезне от само себе си, след като бебето се роди. Раждането може да бъде поразително и може да добави всякакви негативни емоции.

Най-доброто нещо, което можете да направите, е да потърсите помощ, ако се чувствате зле, особено ако имате някакви признаци на депресия.

Източник: medaboutme