В необятността на Космоса, който заобикаля Земята, съществуват множество неизвестни. Благодарение на непрестанните научни изследвания обаче, разполагаме с все повече данни, които ни предоставят информация и разкриват нови теории, които астрономите започват да обмислят.
Последното откритие е от изключително значение, тъй като група астрономи са локализирали кислород в най-отдалечената галактика, наблюдавана някога в историята. Става дума за галактиката JADES-GS-z14-0. Това откритие поставя под въпрос няколко теории за процеса на сгъстяване на материята и особено за скоростта, с която се формират галактиките, достигайки дори до преосмисляне на теорията за Големия взрив. Забележителното е, че два различни екипа от астрономи са стигнали до този извод, откривайки този газ в споменатата галактика.
Важно е да отбележим как е направено това откритие - благодарение на гигантско съоръжение. По-конкретно, става дума за масива Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, известен още като ALMA - мощен телескоп, разположен в пустинята Атакама, Чили. Този проект се осъществява в сътрудничество с Европейската южна обсерватория.
Oxygen discovered in universe's oldest known galaxy
— marylynnjuszczak (@marylynnjuszcza) April 8, 2025
Source: Cosmos
https://t.co/OmtG4nDx8H
Shared via the Google App
Това е нещо, което никога досега не е било наблюдавано, затова отваря нова посока в изследванията относно скоростта, с която могат да се формират галактиките. Важно е да се отбележи, че тази галактика се наблюдава на разстояние от 13,4 милиарда светлинни години, така че образът, който виждаме от Земята, е от времето, когато галактиката е била на по-малко от 300 милиона години - накратко, само 2% от нейния живот.
Сандер Шоус, водещ автор на изследването, публикувано в The Astrophysical Journal, потвърждава: "Резултатите показват, че галактиката се е формирала и развила много бързо, добавяйки още данни към нарастващите доказателства, че формирането на галактиките протича много по-бързо от очакваното."