"Ако заемаш висок пост, постарай се да създадеш удобен дом и да обичаш жена си, както подобава. Нахрани я и я облечи; нека сърцето ѝ се радва през целия ви живот. Не влизайте в спорове с нея; не я подлудявайте. Споделяй с нея това, което имаш; това ще я задържи в дома ти за дълго време", гласи част от най-стария текст за брака в Древен Египет. Произведението се нарича "Заповедите на Птаххотеп", а авторът му е мъдрец, живял през периода на Старото царство.
В Древен Египет уважението към жената е било много важна тема и основен аспект в брака. Ролята ѝ на дама, майка, съпруга и домакиня е била на почит. А в случай на развод, жената имала право да получи повече от половината имущество на съпруга, когато обаче ставало дума за изневяра, тя имала пълното право не просто да разполага с цялото му имущество, но и да го накаже наистина сурово. Буквално е можела да решава бъдещето на неверния си съпруг.
)
Нека за няколко минути се пренесем в Древен Египет, за да разберем как точно се е случвало това:
Древноегипетската брачна система и уникалните ѝ традиции
Брачната система в Египет е била уникална и предвиждала предбрачен догово, който е давал сериозни правомощия на жените, както и надеждна защита.
В случай на развод по взаимно съгласие, законът предвиждал жената да получи една трета от съвместно придобитото имущество. Но ако в брака е имало изневяра от страна на мъжа и тя е довела до раздялата, то тогава последствията са били наистина сериозни. В Древен Египет любовното предателство е било приравнено с държавна измяна. Законите на Древен Египет предвиждали:
1. Например, ако един съпруг изчезне и жената се омъжи за друг, а по-късно се окаже, че той е бил заловен по време на военни действия, тя трябва да се върне при освободения си съпруг.
2. Ако причината за отсъствието на съпруга ѝ е неговото нежелание да служи на общността или на царя, т.е. предателство към родината, жената не е длъжна да се върне при него, дори ако той се разкае.
В случай на прелюбодейство - ако съпругът напусне жена си заради друга, след като му се родят деца, той е бил изгонван от дома и цялото му имущество се оставяло в ръцете на предадената съпруга.
)
Какви са били наказанията за неверните съпрузи в Древен Египет?
Както вече споменахме, ако мъжът бъде заловен в изневяра, той е бил принуден да напусне дома. Загубва социалния си статус, а ако съпругата подаде молбата за развод, е можела да разполага с цялото му имущество.
Ако съпругът изневери на жена си и има деца от „улична блудница“, той е длъжен да ѝ осигури необходимите средства - масло, хляб и дрехи. Децата, родени от блудница, се считали за негови наследници, но докато законната му съпруга била жива, блудницата нямала право да живее в една къща с него.
В случай, че съпругът решавал да си вземе „улична блудница“, той бил длъжен да плати такса за развод в двоен размер.
Ако неверен съпруг си вземе "блудница" и изневери на родината си, цялото му имущество се конфискува.