Автор
Елена Ангелова

По 5 начина съсипваме емоционалното си здраве. Но има и добра новина

Наясно ли сте, че освен външните фактори, един от най-опасните врагове на вашето ЕМОЦИОНАЛНО здраве сте си вие самите?

Спрете да отлагате мечтите си и започнете да градите собственото си щастие. Емоционалното ни здраве е крехко като порцелан. За съжаление то може да се „напука“ или счупи и при най-малкото неловко движение. Дори и да се преструвате, че всичко ви е наред, дори да се усмихнете или си кажете: „Мога да направя всичко“ или „разбира се, че съм добре“. Зад най-силния самоконтрол всъщност се крият сложни вътрешни светове, коментират психотерапевти. Дори една силна личност може да се умори да бъде такава, защото емоционалното ѝ здраве е разклатено.

Добрата новина е, че емоционалното ни здраве може да бъде възстановено. Ако се грижим с любов за това крехко нещо всеки ден, то ще разцъфне. В тази статия ви предлагаме да направите следното: сключете добър емоционален договор със себе си. Както всеки договор, разбира се, той включва спазване на определени задължения. Нашето ще се основава на това да ценим себе си малко повече и също така да се вслушваме във вътрешния си глас.

Поставете си граници и подхранете самочувствието си. Лесно е да се постигне: всичко, от което се нуждаете е воля и смелост. Много е важно да разберем в кой момент е било нарушено емоционалното ни здраве.

1. Умората, която носи разочарование и лошо настроение
Има много видове умора. Физическото изтощение, например, е свързано с еднократен или продължителен стрес през целия ден. Може да изпитваме и умствена умора. Концентрирането за дълги периоди от време върху конкретни задачи или постоянната необходимост да се отговаря на изисквания също ни изтощава.
В нашия случай, що се отнася до емоционалното здраве, тази умора няма нищо общо с физическото натоварване. Дискомфорт, дължащ се на общо състояние на нещастие, което се натрупва с времето и с което не се борим. Рано или късно това се проявява под формата на проблеми с тялото. Като оставяте съдбата си на волята на другите, без да защитавате своите нужди, вие нарушавате душевното си равновесие. Натрупаните разочарования, скръб. А непознаването на стратегиите за оцеляване, от своя страна, също водят до изтощение. Разбира се, това са сигнали, които трябва да вземем предвид, когато оценяваме емоционалното си здраве. Ето как сами се съсипваме:

2. Казваме „да“, когато искаме да изкрещим „не“
Всички правим това в по-голяма или по-малка степен. Адаптираме се към външните мнения или решения, за да се впишем в средата. Опитваме се да се чувстваме комфортно в ежедневните ситуации. Ако правите това от време на време, само за да изградите социални връзки няма да има сериозни последици.
Проблемът възниква, когато това поведение се превърне в норма. В крайните случаи човек започва да живее напълно чужд живот. И всичко започва да противоречи на вътрешните му желания и вярвания. Да отстояваш себе си не означава да действаш егоистично или арогантно. Просто казвайте „да“ без страх и „не“ без чувство за вина. В края на краищата, това е необходимо за емоционалното ви здраве.

3. Не напълно прекъснати емоционални връзки
Има моменти в живота ни, когато се чувстваме щастливи. Тогава сме ефективни във всичко, което правим. И въпреки това, все още се чувстваме празни. Често се случва връзката с емоционалното ни минало, която не е напълно прекъсната, да ни пречи да продължим напред.
Нерешени проблеми със семейството ни, внезапно „възкръснали“ любовни връзки от миналото, въпреки че са приключили отдавна - всички тези връзки носят само болка.
За да се грижим за емоционалното си здраве, си струва да завършваме ефективно всеки етап от живота си. За да постигнем тази цел, първо трябва да се научим да прощаваме. Въпреки че прошката не е лесна работа, тя е много важна. Само помислете как натрупаната омраза, гняв или дори негодувание ви свързват с миналото - превръщаме се в пленници на спомените.

4. Живеем в реалност, която не ни прави щастливи
Може би това е на работното място, където не си ценен, където не се чувстваш нужен. Това могат да бъдат ваши приятели, членове на семейството или партньорът. Всеки ден се опитваш да се убедиш, че не бива да се чувстваш така. В края на краищата „никой не ти прави зло“, „всички те уважават“.
Въпреки това, ти не си щастлив/а. И без значение колко много правите, това чувство няма да изчезне от само себе си. Ако ви звучи като това, което чувствате в момента, спрете се и огледайте ситуацията. Няма как да успееш, ако не се чувстваш удовлетворен/а.


5. Емоционалното ви здраве е изложено на риск, ако сами сте си враг
Емоционалното здраве зависи не само от това как хората наоколо се отнасят с нас. Понякога се нараняваме и вредим по следните начини:

- Когато не цените себе си и се сравнявате с другите всеки път.
- Нараняваш се, когато отлагаш мечтите си, когато казваш „Не мога“, „Не знам“ или  „изпуснах влака“.
- Вредим си, когато виждаме само проблеми вместо решения.
- Влошаваме емоционалното си здраве, когато продължаваме да подхранваме токсични взаимоотношения, вместо да имаме смелостта да кажем „довиждане!“.
- Превръщаме се във враг на самия себе си, когато не обичаме себе си така, както заслужаваме. Така става когато се фокусирате само върху грешките и неуспехите си, вместо да вярвате в себе си.


И така, спомнете си какво казахме в началото на този текст: Сключете добър емоционален договор със себе си. Грижете се за самочувствието си всеки ден. Това е единственият начин да изградите собственото си щастие!


Източник: steptohealth

Тайната на късметлиите: Психолог разкрива 6 навика, които привличат късмета
ПО ЖЕНСКИ
Автор Антония Михайлова

Тайната на късметлиите: Психолог разкрива 6 навика, които привличат късмета

Автор Антония Михайлова