Автор
Антония Михайлова

След половин век в орбита: Полутонен съветски космически кораб-призрак ще се разбие до дни на Земята

След повече от половин век в орбита една стара реликва от Студената война – съветският космически апарат Космос 482, се очаква в следващите дни да навлезе отново в земната атмосфера и... да се разбие. Но кога и къде ще се случи това, все още е обвито в мъгла.

Изстреляна през 1972 г. с цел да достигне Венера, сондата така и не напуска земната орбита поради повреда в ракетата-носител. По-голямата част от конструкцията ѝ се е разпаднала още през първите години, но една част - термоустойчива капсула (вид космически кораб) с тегло близо 500 килограма, продължава да обикаля Земята в силно елиптична орбита вече 53 години.

Сега тя бавно, но неумолимо се спуска към планетата ни.

Експертът по космически отломки Марко Лангбрук от Технологичния университет в Делфт смята, че навлизането в атмосферата ще се случи около 10 май. Ако капсулата оцелее през гъстите слоеве на въздуха, тя ще падне с над 240 км/ч. Според него, макар рискът да не е нулев, не бива да изпадаме в паника. "Вероятността да ви удари мълния през живота ви е по-голяма", казва Лангбрук.

Съществува обаче известна тревога. Капсулата е проектирана да издържи изключително екстремни условия - включително гъстата токсична атмосфера на Венера. Това повишава шансовете тя да оцелее и през земната атмосфера. Според Джонатан Макдауъл от Центъра за астрофизика "Харвард-Смитсониън" би било по-безопасно, ако термичният щит се провали и капсулата изгори. В противен случай "ще имаме половин тон метален обект, който пада от небето".

Тези пет храни са "забранени" в Космоса
ПЪТЕШЕСТВИЯ
Автор Веселина Петрова

Тези пет храни са "забранени" в Космоса

Автор Веселина Петрова

Къде може да се случи това? Трудно е да се предвиди. Потенциалната зона на падане обхваща почти целия обитаем свят – от Канада и Европа до Южна Америка и Австралия.  Но тъй като 70% от планетата е покрита с вода, най-вероятно капсулата ще се приземи в океана.

Подобни неконтролирани завръщания не са нещо ново - китайски ракети и дори цели космически станции вече са се връщали на Земята без контрол. Но все пак, когато става дума за космически апарат, построен да оцелее на Венера, предпазливостта никога не е излишна.