Преди дни в Бургас спасиха 13-годишно момиче, загубило съзнание и стигнало до амнезия, след опасна игра, провокирана от социалната мрежа TikTok. Случаят е поредният за медиците в морския град. Затова те предупреждават родителите да бъдат внимателни и критични към съдържанието, което децата им гледат онлайн.
Момичето било на гости на своя приятелка. Решили да опитат предизвикателството от социалната мрежа TikTok - коя по-дълго ще издържи без да диша. При принудителното спиране на дишането обаче едно от момичетата припаднало.
"Задържала въздуха си за 2-3 минути, при което паднала, ударила си главата и загубила съзнание. Извикан е по най-бързия начин екип на Спешна помощ. Детето е било в тежко състояние - сомнолентна, трудно ориентирана, със силно главоболие. Установено е, че тя е загубила паметта си в период назад - две-три седмици. Не си е спомняла въобще какво се е случвало", каза педиатърът в УМБАЛ - Бургас д-р Анна Еремеева, съобщава България Он Еър.
Докато за родителите предизвикателството е да предпазят децата си, то за децата предизвикателството е начин да се докажат пред съучениците си.
Според проучване на Pew Research Center, 58% от децата на възраст между 13 и 17 години посещават платформата поне веднъж дневно, а 17% споделят, че са в приложението почти постоянно. Въпреки че голяма част от съдържанието е забавно и креативно, някои тенденции и предизвикателства могат да бъдат изключително опасни или дори смъртоносни.
Предизвикателствата често завършват със смърт. А това със задържането на дъха е последната "мода" в мрежата.
Преди месец Нова излъчи репортаж, в който три майки, загубили децата си, споделиха опит.
„Моят син Айзък почина преди три години. Вечерята беше почти готова, така че викнах отдолу по стълбите: „Айзък, вечерята е готова”. Нямаше отговор. А той беше шегаджия. Винаги изскачаше отнякъде или ни стряскаше по най-неочаквания начин. Затова не ми се стори необичайно, че не отговаря. Повиках го втори път. По принцип вече трябваше да е слязъл, той толкова обичаше храната, че не чакаше втора покана. Така че на третия път се качих до стаята му и забелязах, че не е там. После забелязах, че вратата на банята е заключена. Почуках на вратата и нямаше отговор. Казах му: „Хайде, стига толкова шегички. Ела да си хапнеш”. Никакъв отговор. Тогава паниката започна да ме обхваща и бързо слязох долу в гаража, взех един чук, върнах се и разбих заключената врата на банята. И тогава видях Айзък да лежи – безжизнен с нещо около врата си, с което се е задушил“, разказа Лиза Кеневан.
Парамедикът Георги Влайков обясни защо се е стигнало до фаталния край: „Мозъкът ще ви подаде импулс, който ще ви каже: „Вдишвай, защото ми трябва кислород”. Вие може да пренебрегнете това чисто волево. При следващия импулс, който мозъка ви подаде, ако успявате да се насилите и да пренебрегнете и него, е напълно възможно да си докарате състояние, в което да се почувствате еуфорично, да ви се замая главата и съответно да изпаднете в безсъзнание. Като остане без кислород, мозъкът влиза в едно състояние на еуфория, което е краткотрайно“.
"Имало е такива моменти в миналото и в нашето детство - кой ще издържи по-дълго, но в момента, в който усетиш, че не можеш да дишаш, ти спираш. Но това да прекалиш, мисля, че някакво вътрешно желание, вътрешна необходимост на това дете конкретно, а предполагам и на други, да докажат колко много успяват да се справят с такива предизвикателства", заявява педагогическият съветник Вержиния Трайкова.
)
Миналата година бяхме потресени от друго предизвикателство, което доведе до няколко случая на наранени ученици - "Спайдърмен". В предизвикателството дете скача в ръцете на двама свои приятели и трябва да бъде изхвърлено назад. Миналата година шестокласник получи сериозна травма на главата.
Оказва се обаче, че предизвикателствата се множат бързо. И са кое от кое по-опасни. Ето някои от тях:
Предизвикателството „Хромиране“ (известно още като #WhipTok). Опасната практика е средство за надрусване чрез вдишване на въглеводороди чрез злоупотреба с различни легални продукти, включително перманентни маркери, аерозолни дезодоранти, лакове за нокти, бои, кърпи за прах за компютри, почистващи препарати за карбуратори, разредители за бои, бензин и спрей за коса и др. Хромирането води до пристрастяване и сериозни последствия за здравето, пише Вести.
„Скълбрейкър“ - предизвикателството включва трима души, които стоят един до друг. На средния човек се казва, че всички правят снимка, в която скачат. Точно когато средният човек скача във въздуха, стоящите от двете страни ритат краката му и той пада назад. Това често води до тежки травми като наранявания на гръбначния мозък и дори парализа.
„Дъхът на дракона" подтиква деца да потапят храна в течен азот, след което да я ядат, предизвиквайки изпарения от устата и носа. Това може да доведе до увреждане на вътрешните органи и затруднено дишане.
„Тиксо за уста" - това е тренд, в който потребителите залепват устата си преди сън, а видеата събраха 38,5 млн. гледания. Макар да се твърди, че това намалява хъркането и подобрява съня, експертите предупреждават, че практиката може да предизвика дихателни проблеми, недостатъчен достъп на кислород до мозъка и други здравословни усложнения.
Има и други опасни предизвикателства - в едно от тях се използва част от зарядно устройство за телефон, контакт и стотинка, за да се предизвикат искри. Това води до повреда на електрическата система и евентуално пожар.„Огненото предизвикателство" включва пръскането на лак за коса върху огледало, понякога в определена форма и неговото запалване, което може да доведе до пожар и сериозни изгаряния.
"Мили деца, момчета, момичета, предизвиквайте се да четете повече книги, да ядете полезна храна, да гледате някой интересен филм. Предизвиквайте се да отидете на повече постановки, нещо свързано с обогатяването на знанието, да развиете мозъка си, но не и да го увреждате и да увреждате телата си", призова Александър Влог от Асоциацията на инфлуенсърите, който казва, че в ТикТок има и много полезна информация.
)
А специалистите призовават да бъдем особено бдителни и внимателни, когато оставяме децата си да използват социалните мрежи. Защото лошото се случва за секунди. И няма връщане назад.