Ново проучване установи, че консумацията на осем или повече алкохолни напитки седмично може да има драстично въздействие върху мозъчната функция в бъдеще.
Особено когато лятото е в разгара си и слънцето грее, е трудно да се устои на една-две бири в задния двор със семейството или приятелите.
Здравните експерти обаче предупреждават, че е важно да се пие умерено. Затова, макар и да е изкушаващо да си вземете още една бира, може би е добре да помислите два пъти, преди да отворите следващата.
)
Ново проучване, публикувано онлайн в списание "Неврология", разкрива някои тревожни открития, свързани с прекомерната консумация на алкохол и последващото ѝ влияние върху мозъчната функция.
Пийте, но с мярка
Експертите, публикували своите открития в медицинското списание на Американската академия по неврология (AAN), установиха, че тези, които консумират осем или повече алкохолни напитки седмично, са с повишен риск от развитие на мозъчни лезии, известни като хиалинна артериолосклероза.
)
При това състояние стените на малките артерии (артериоли) се удебеляват поради натрупването на розово оцветяващ материал, наречен хиалин.
Това води до стесняване и втвърдяване на малките кръвоносни съдове, което от своя страна затруднява притока на кръв.
Тъй като се проявява като лезии – области с увредена тъкан в мозъка – това може да причини увреждане на мозъка с течение на времето, включително проблеми, свързани с паметта и мисленето.
Проучването е обхванало 1871 починали души на средна възраст 75 години, на всички от които са били направени аутопсии на мозъка.
Изследователите са разделили извадката на групи: 965 души, които никога не са пили алкохол; 319 умерено пиещи, които са консумирали седем или по-малко напитки седмично; 129 души, които са консумирали осем или повече напитки за седем дни; и 368 бивши, които са консумирали прекомерно алкохол.
В прессъобщение се обяснява какво се определя като една напитка: "Изследователите определят една напитка като съдържаща 14 грама алкохол, което е около 350 милилитра (мл) бира, 150 мл вино или 45 мл дестилирани спиртни напитки."
)
След като взели предвид фактори, които биха могли да повлияят на здравето на мозъка, като възрастта при смъртта и други вредни навици, експертите установили, че тези, които консумират прекомерно алкохол, имат 133% по-висок шанс да имат съдови мозъчни лезии в сравнение с тези, които никога преди не са докосвали алкохол.
Тревожно е, че експертите са установили, че тези, които консумират прекомерно алкохол, умират средно с 13 години по-рано от тези, които никога не са пили.
Прекомерната консумация на алкохол е глобален здравен проблем
Алберто Фернандо Оливейра Жусто, доктор по философия от Медицинския факултет на Университета в Сао Пауло, Бразилия, и водещ автор на изследването, казва: "Прекомерната консумация на алкохол е основен глобален здравен проблем, свързан с увеличаване на здравословните проблеми и смъртността.
Установихме, че прекомерната консумация на алкохол е пряко свързана с признаци на увреждане на мозъка и това може да има дългосрочни последици за здравето на мозъка, които могат да повлияят на паметта и мисловните способности.
Разбирането на тези ефекти е от решаващо значение за осведомеността на общественото здраве и за продължаване на прилагането на превантивни мерки за намаляване на прекомерната консумация на алкохол.