Напрежението в Близкия изток и продължаващите конфликти в други части на света карат мнозина да се страхуват от потенциална световна война с използване на ядрени оръжия.
По-рано тази седмица САЩ съобщиха за успешни ракетни удари по три ядрени обекта в Иран, след като Израел атакува ирански ядрени и военни обекти на 13 юни. Действията бяха предприети след твърдения, че Иран работи по ядрени оръжия. Постигнато бе споразумение за прекратяване на огъня, но Израел обвини Иран в нарушаването му, твърдейки, че е прехванал две ирански ракети - обвинение, което Иран отрече.
)
След това и гневната тирада на президента Доналд Тръмп, споразумението за прекратяване на огъня бе възстановено и изглежда, че се спазва, според Associated Press.
Макар ядрената война да би била пагубна за цялото население на света, очевидно има няколко места, които биха били по-безопасни от други.
Разследващата журналистка и писателка Ани Джейкъбсън обясни, че Австралия и Нова Зеландия са две от най-добрите места, където да се отиде в най-лошия случай, тъй като страните в Южното полукълбо биха били единствените, способни да „поддържат земеделие“.
)
В интервю за подкаста The Diary of a CEO миналата година, Джейкъбсън каза: „Места като Айова и Украйна биха били под сняг в продължение на 10 години. Така че земеделието там ще е невъзможно, а когато това стане факт, хората просто ще умрат от глад.“
„Освен това, има радиационно отравяне, защото озоновият слой ще бъде толкова повреден и унищожен, че няма да можете да сте навън на слънчева светлина. Хората ще бъдат принудени да живеят под земята. Ще трябва да си представите хора, живеещи под земята, борещи се за храна навсякъде, освен в Нова Зеландия и Австралия.“
Джейкъбсън също говори за това как ядрените оръжия биха повлияли на човечеството и цитира проучване от 2022 г. на професор Оуен Тун.
„Стотици милиони хора ще загинат още при взривовете“, споделя Джейкъбсън. „Професор Тун и неговият екип актуализираха идеята за ядрена зима, базирана на храната, и числото, което получиха, е пет милиарда души, които биха били мъртви.“
Когато Бартлет попита къде трябва да отидат останалите три милиарда души на планетата, Джейкъбсън беше доста директна с отговора си.
„Населението на планетата в момента е какво, осем милиарда?“, каза Бартлет. „Значи ще има три милиарда души, които все още ще са живи. Къде да отида, за да съм една от трите милиарда?"
Джейкъбсън отговори: „Точно там бихте отишли - в Австралия и Нова Зеландия. Според Тун, това са единствените места, които биха могли да поддържат земеделие.“
Австралия и Нова Зеландия са също така далеч от някои от най-големите ядрени сили в света.
)
Newsweek анализира карти на това кои места в САЩ биха били засегнати, ако се случи ядрена война. Scientific American сподели карта, фокусирана върху ракетни силози в Колорадо, Уайоминг, Небраска, Монтана и Северна Дакота, и имаща за цел да покаже къде би било най-безопасно.
Според тях, за да се атакува ракетен силоз, са необходими „една или две ядрени бойни глави“ с „експлозивна мощност, еквивалентна на 100 000 тона тротил“. Те трябва да са близо до целта и биха довели до „гигантски огнени топки, които ще изпарят всичко наоколо“. Освен това, те ще „произведат разрушителни ударни вълни“ с цел „да разрушат ракетите в техните пускови шахти“.
Според Newsweek, най-безопасните американски щати биха били: Мейн, Ню Хемпшир, Върмонт, Масачузетс, Роуд Айлънд, Кънектикът, Ню Йорк, Ню Джърси, Пенсилвания, Делауеър, Мериленд, окръг Колумбия, Вирджиния, Западна Вирджиния, Северна Каролина, Южна Каролина, Джорджия, Флорида, Алабама, Мисисипи, Тенеси, Кентъки, Охайо, Индиана и Мичиган. Всички те са най-отдалечени от потенциалните удари.