1% по-малко тегло = 9 месеца по-млад мозък: защо килограмите влияят на интелекта ни повече, отколкото си мислим
Автор
Ива Петрова

1% по-малко тегло = 9 месеца по-млад мозък: защо килограмите влияят на интелекта ни повече, отколкото си мислим

Ако отдавна имате намерение да започнете да готвите по-здравословни храни или да отделите време в графика си за упражнения, може би едно скорошно изследване ще бъде последният тласък, от който се нуждаете. Изследванията показват, че отслабването, предизвикано от здравословни промени в начина на живот, може да помогне за запазване остротата на мозъка.

Как отслабването влияе на "мозъчната възраст"

Стареенето е неизбежно, но това не означава, че няма нищо, което можем да направим, за да си дадем най-добрите шансове за дълъг и здравословен живот.

Предишно изследване оцени въздействието на отслабването, подобрената диета и повишената физическа активност върху "мозъчната възраст" (или мозъчното здраве) на възрастни. Мозъчната възраст не съвпада непременно с действителната възраст на човека. Изследователите оценяват мозъчната възраст въз основа на това колко стари изглеждат мозъците при мозъчни скенери.

Предишни изследвания са установили, че хората с наднормено тегло е по-вероятно да имат по-висока мозъчна възраст¹ поради намаленото бяло вещество в мозъците им и че отслабването всъщност работи за понижаване на мозъчната възраст.

Изследователите работили със 102 участници, които били над 30-годишни и отговорили на критериите за затлъстяване. Средната възраст на участниците била 51,5 години, а средната мозъчна възраст била 52,8 години. Огромното мнозинство от участниците били мъже, което изследователите споделили, че било ограничаващо на тяхното изследване. Необходими са повече изследвания, които включват жени.

От участниците било поискано да увеличат упражненията си и да следват диети, богати на зеленчуци и птиче месо, в продължение на 18 месеца. Изследователите оценили тяхната мозъчна възраст, заедно с други здравословни фактори, в началото и края на 18-месечния период.

Те установили, че отслабването е свързано с намаляване на мозъчната възраст. По-конкретно, загубата на 1% от телесното тегло довело до намаляване на мозъчната възраст с 9 месеца в изследването.

Намалената мозъчна възраст също била свързана с подобрени чернодробни биомаркери, намалена чернодробна мазнина и намалена телесна мазнина. Изследването заключило, че намалената мозъчна възраст била свързана и с по-малко консумация на сладкиши и преработени храни.

Как да подобрим мозъчното здраве

Има много неща в стареенето, които са извън нашия контрол, но има някои проверени промени в начина на живот, които можем да направим, за да подобрим мозъчното си здраве и общото си благосъстояние с възрастта.

Хранете се балансирано: Когато става въпрос за здравето ви, хранене с балансирана диета, пълна с плодове, зеленчуци и протеини, почти винаги е от полза. Опитайте се да напълните поне половината от чинията си със зеленчуци при всяко хранене и да се храните със зеленчуци между храненията. Ако ви е трудно да ядете повече зеленчуци, гответе прости рецепти, за да направите готвенето по-малко като губене на време и не забравяйте да си подготвите предварително възможно най-много от тях, така че натоварените работни дни няма да ви накарат да посягате към преработена закуска, която няма много хранителни вещества.

Опитайте добавка за здравето на паметта: Добавките за памет стимулират общата функция на мозъка. Търсете добавки, които съдържат съставки, доказано подпомагащи когнитивното функциониране и паметта. Търсете добавки, които съдържат съставки, доказано подпомагащи когнитивното функциониране и паметта. Някои от най-ефективните вещества включват: омега-3 мастни киселини (особено DHA), които подпомагат структурата на мозъчните клетки; гинко билоба, която подобрява кръвообращението в мозъка; бакопа мониери, която подпомага формирането на нови невронни връзки; куркумин, който има противовъзпалителни свойства за мозъка; фосфатидилсерин, който поддържа мембраните на нервните клетки; и витамин D, който е важен за невропротекцията. Консултирайте се с лекар преди започване на всяка добавка.

Започнете да се движите: Има безброй причини да включите повече движение в деня си. То подобрява настроението ви, увеличава енергията ви, помага на сърцето ви. Физическата активност е свързана с положителното си въздействие върху когнитивното здраве и може да подобри пространствената памет, според Националния институт за стареене. Ходенето по 10 000 крачки дневно е свързано с 51% намален риск от деменция.

Справете се със стреса: Хроничният стрес може да увеличи риска от болест на Алцхаймер и да повлияе на паметта. Управлявайте стреса си, като говорите с приятели, подбирате мислите си в дневник, упражнявате се, медитирате и търсите терапия.

Активирайте ума си: Тялото ви не е единственото нещо, което трябва да остане активно с възрастта. Поддържайте ума си активен, като участвате в ангажиращи дейности, включително четене, пъзели, общуване и доброволчество. Хората, които се занимават с целенасочени и продуктивни дейности, може да живеят по-дълго, по-щастливо и да видят подобрения в когнитивната функция.

Тенденции в здравословния начин на живот през 2025 г.: какво да избягваме и какво да опитаме
ПО ЖЕНСКИ
Автор Веселина Петрова

Тенденции в здравословния начин на живот през 2025 г.: какво да избягваме и какво да опитаме

Автор Веселина Петрова

Това изследване ни дава още една причина да се грижим за теглото и здравето си - не само заради физическото ни състояние, но и заради мозъка ни. Фактът, че загубата на всеки 1% от телесното тегло може да "подмлади" мозъка с 9 месеца, е впечатляващ резултат, който показва колко взаимосвързани са различните аспекти на нашето здраве.

Най-важното е, че тези промени са достижими за всеки от нас - не става въпрос за радикални диети или изтощителни тренировки, а за устойчиви навици като по-здравословно хранене, редовно движение и грижа за психическото здраве. Инвестицията в здравословен начин на живот днес може да се окаже от ключово значение за запазване на когнитивните ни способности в бъдеще.

Не забравяйте: никога не е късно да започнете да се грижите за мозъка си, а всяка малка стъпка в правилната посока има значение.