Изпитвате ли постоянно чувство на непълноценност и страх от разобличаване? Синдромът на самозванеца е особено вреден за жените, подкопавайки кариерата и самочувствието им.
Грижите се за другите, работите, интересувате се от много неща, но въпреки това се чувствате сякаш нещо ви липсва. Не сте достатъчно добра звезда, красавица, майка, професионалист. Сякаш всеки момент някой ще ви каже: "Знам всичко за теб! За кого се представяш? Коя си всъщност?"
Ако това ви е познато, значи сте част от клуба. Това е синдромът на самозванеца. И той се среща особено често при жените. Дипломираният психолог Надежда Владиславова разказва как да престанем да се страхуваме от него и да го превърнем в наша суперсила.
)
Какво представлява този синдром?
Синдромът на самозванеца е дълбоко убеждение, че не сте достатъчно добри за ролята, която изпълнявате. Че всъщност не заслужавате успеха си, че сте силно надценени и че всичко, което имате, е случайност или просто късмет.
Може да сте красива, компетентна и умна, но вътрешно постоянно чувате глас, който ви „разобличава“: "Ти сама знаеш, че просто се преструваш."
Защо жените страдат по-често от синдрома на самозванеца?
Първо, заради обществените нагласи. Културните традиции и семейните послания не се променят бързо. От малки момичетата са учени да бъдат добри, послушни, старателни, да не се хвалят и да не се набиват на очи.
Жена, която открито заявява талантите си, все още предизвиква неодобрение у част от обществото. Затова пък жена, която постоянно се съмнява в себе си и мълчи, почти не рискува да се сблъска с подигравки, а по-скоро ще предизвика разбиране: "Каква приятна скромна жена! Не се бута напред, знае си мястото."
Второ, много жени трябва да съчетават няколко роли: работа, семейство, деца, грижа за родители, красота, връзки, здраве. И ако в някоя от тези сфери нещо се забави или не е толкова перфектно, колкото би им се искало, старателните жени често се обвиняват: "Ето, пак не се справих. Другите успяват, а аз не съм като тях."
Влияние оказват и социалните мрежи, където всички показват, че са успяли, пълна увереност, сияйна кожа и идеални връзки. Сравнявайки се с този блясък, почти всяка жена може да се почувства несъвършена.
)
С какво е опасен синдромът на самозванеца?
Той прави жената уязвима, не ѝ позволява да се развива и да гради нормално живота си. Тя започва да се съмнява в решенията си, страхува се да направи крачка напред, срамува се да говори за желанията си.
Може с години да не иска повишение, въпреки че е по-компетентна от другите. Не може да започне свой проект, въпреки че е напълно готова, но търпи връзка, в която не я забелязват, въпреки че заслужава много повече.
Синдромът на самозванеца отнема чувството за собствена ценност, енергията и способността да се наслаждаваме на живота. Ако не бъде разпознат навреме, може да контролира целия ни живот.
)
Пример
Елена не може да открие частна психологическа практика, въпреки че има всички дипломи, преминала е десетки курсове и всички познати ѝ казват, че след разговор с нея се чувстват по-добре. А Елена си мисли: "Ще мина още пет курса, ще прочета петнадесет книги – и тогава може би..." И когато ги премине, историята се повтаря.
Как да превърнем синдрома на самозванеца в суперсила
Синдромът на самозванеца не е присъда. Това е просто усвоен навик на мислене. А щом е навик, може да бъде заменен с друг.
Играйте играта "Контрааргументи". Когато вътрешният ви критик отново ви атакува, отговорете му смело: "Докажи! Дай аргументи!" Запишете неговите аргументи, а срещу тях – двойно повече ваши контрааргументи. Ако не можете сами, помолете някой, който ви цени. Водете дневник на постиженията. Записвайте ги всеки ден. Справили сте се със задача, организирали сте семейно посещение на изложба, договорили сте отстъпка, не сте се ядосали на детето – всичко е повод да се похвалите. Следете речта си. Не омаловажавайте постиженията си. Не "опитах се да направя проект", а "правя проект". Не "сякаш започнах да водя блог", а "водя блог". Думите формират реалността. Създайте си подкрепяща среда. Намерете поне двама души, които искрено ви казват: "Ти си страхотна". Помнете, че няма идеални хора. Дори най-уверените допускат грешки. Нека грешките ви ви мотивират!Използвайте синдрома на самозванеца в своя полза.
Той се активизира, когато се издигате на ново ниво в живота си. Затова всеки път, когато се появи, го приветствайте: "Значи не тъпча на едно място, а раста." Растежът е малко плашещ, но е страхотен!
Не е нужно да „побеждавате“ синдрома. Кажете му: "Благодаря, че те има. Ще бъдеш мой сигнал за растеж." Не е нужно да сте идеална, но имате право да бъдете себе си. А това е вашата истинска суперсила.