Някога замисляли ли сте се как се чувства една родилка, когато чуе думите „Нали си в майчинство, почиваш си по цял ден“? Е, казвам ви – не е приятно. Не е приятно, защото да си в майчинство не е да „не правиш нищо“, да си почиваш и да се чувстваш добре. Само си представете как се чувства една жена, чиито хормони не спират да бушуват, по цял ден стои с ревящо бебе, готви, чисти, пере и глади. Да наблегнем на хормоните, точно те са виновни за депресивните състояния, в които често изпадат младите майки. И тъй като никоя жена не бива да чува, че „не прави нищо по цял ден“ е време да си поговорим за емоциите по време на майчинство, за които отдавна трябва да се говори.
Майчинството
Освен, че в живота си имате едно малко, прекрасно същество, което има нужда от вас, за да оцелее, периодът на майчинство може да бъде и много коварен. Следродилният период е тежък, както физически, така и психически, и емоционално. В майчинството присъстват всякакви емоции – радост, тъга, гняв, любов, отчаяние. Всичко това е абсолютно нормално и няма нужда майките да се обвиняват, че изпитват толкова емоции.
)
Емоции
Голяма част от майките се чувстват виновни, ако изпитват негативни емоции. Общоприетата норма е „имам здраво дете – трябва да съм щастлива“. Доста познато, нали? Както обаче вече споделихме, емоциите са различни и не винаги са хубави, а майките не бива да се обвиняват и да се чувстват виновни за емоциите си. Според специалисти, между 50 и 80% от майките притежават baby blues – краткотраен емоционален спад. При около 10-15% се развива следродилна депресия, на която трябва да се обърне внимание, а не жените да се срамуват от нея.
)
Вина
Задавате си въпроси, дали сте добра майка, дали няма да разглезите детето като го държите в ръцете си за по-дълго време, дали сте бъркали с връщането на работа. Това са напълно нормални мисли, които преминават през ума ви. Виновните майки обаче не са по-добри майки, те просто са по-изморени и по-притеснени. Важно е да запомните, че колкото и да се стараете, няма „перфектна“ майка. Колкото по-щастлива сте вие, толкова по-щастливо е и детето.
Самота
Често майките по време на майчинство се чувстват по-самотни от всякога, въпреки че не са сами. Промяната в социалния живот, липсата на време за себе си, на време с партньора влияят силно на чувството за самота. В този момент се налага да говорите открито за проблема, а не да се затворите.
)
Тайни
Една от любимите ми сцени в „Сексът и градът“ е когато Шарлот се беше затворила в банята, за да се скрие от двете си деца и да поплаче. Точно тази сцена описва истинското майчинство! Няма нищо лошо в това използвате „малките тайни“ за „оцеляване“ по време на този период. Да, точно така, няма проблем да се затвориш в банята за 10 минути, за да си поемеш въздух! С риск част от майките да ме линчуват - няма проблем да дадеш на детето телефон, за да си изпиеш кафето на спокойствие. Намерете нещата, които работят за вас и ги прилагайте, без да изпитвате вина!
)
Ами когато се чувствате зле?
Да, тези моменти са там, за да не пропадате в „заешката дупка“ поговорете с приятелка – споделете мъката си, така ще ви олекне. Намерете други майки с деца, с които да се виждате за разходка. Най-важният съвет – потърсете помощ! Светът няма да се срути ако кажете, че не можете да се справите сама с нещо.
Майчинството е един от най-хубавите периоди в живота на всяка жена, но и най-трудния! Всяка майка заслужава медал за всичко, което прави!