Стимулиращият ефект на кафето може би съществува единствено в човешкото съзнание, показва експеримент, извършен от изследователи на Университета в Източен Лондон.

Те поканили 88 доброволци на възраст от 18 до 47 години, които са непоправими кафеджии и изпиват минимум по две чашки кафе дневно. На част от тях им предложил кафе с кофеин, но им казали, че е без кофеин.

На другата част обратното – дали им безкофеиново кафе, но им казали, че е с кофеин. След консумацията доброволците участвали в серия от тестове за оценка на умствената дейност, реакциите и настроенията. Тези, които изпили истинско кафе, демонстрирали подобрени показатели на теста, в който трябвало да се определи с какъв цвят е написана дадена дума. Например, показали им надпис с думата "син", която обаче била изписана със зелен цвят. Тази група обаче не демонстрирала по-бързи реакции.



В същото време онези, които са мислели, че пият истинско (но всъщност безкофеиново) кафе, демонстрирали по-добри показатели както в теста за цвета, така и за бързина на реакцията. Резултатите от изследванията показват, че влиянието на кафето до голяма степен може да е обусловено от нашите очаквания, коментира Дениъл Милър, автор на статия за експеримент в сп. Appetite, пише БГНЕС.