Всеки час, прекаран пред телевизора, скъсява живота на зрителя с 22 минути, установиха австралийски учени.
Всеки човек, който се заседява по шест часа на ден пред телевизора рискува да умре с пет години по-рано от хората, които са избрали по-активен начин да прекарат свободното си време.
Учените твърдят, че прекаленото гледане на телевизия е също толкова опасно колкото пушенето или наднорменото тегло.
Според тях заседналият начин на живот трябва да се разглежда като проблем на общественото здраве.
"Времето, прекарано пред телевизора, може да има неблагоприятни последици, подобни на последиците от липсата на физическа дейност, наднорменото тегло и пушенето, всеки час пред телевизора намалява живота с 22 минути", заявиха експертите от университета Куинсланд в Австралия.
Те припомнят препоръките на австралийски и американски учени децата да прекарват пред телевизора не повече от два часа на ден.
Въпреки че лекари и родители от дълго време предупреждават за опасностите от прекаленото гледане на телевизия, последиците върху продължителността на живота досега не бяха изчислявани.
За целите на изследването си, публикувано във в. "British Journal of Sports Medicine", д-р Джей Линерт Веерман и колегите му анализирали резултатите от изследване на 11 247 австралийци между 1999 и 2000 г., които трябвало да отговорят на въпроса колко време прекарват в гледане на телевизия. След това те анализирали и данни за смъртността в страната.
Изследователите създали модел, в който сравняват продължителността на живота на възрастните, които гледат телевизия спрямо тези, които не гледат. Така те стигнали до извода, че всеки час, прекаран във взиране на екрана, скъсява живота с 21,8 минути. Хората, които прекарват по шест часа в гледане на телевизия на ден, могат да очакват да живеят с 4,8 години по-малко, от хората, които не гледат телевизия, предупреждават учените.
Те допълват, че гледането на телевизия е сред най-честите форми на заседнал начин на живот наред със седенето в колата, пише БГНЕС.