Ако човек прекарва твърде дълго време пред компютърния монитор, при него мозъкът се променя на физиологическо равнище, което неизбежно води до проблеми с поведението и вниманието.
Това смята баронеса Грийнфийлд, бивша директорка на Кралския институт във Великобритания. Доколкото мозъкът се адаптира към промените във външната среда, компютърните игри могат да "приспят" определени нервни връзки в мозъка, пояснява експертката, цитирана от в. "Телеграф". Баронесата съветва децата да се откъснат от мониторите и да излязат на улицата.
Игрите предизвикват повишена възбуда, като задействат онези системи в мозъка, които са свързани със зависимостта и наградите. В резултат човек се увлича именно от играта, а не от друг род дейност. Това обяснява защо 10-11-годишни деца прекарват по 2000 часа годишно пред компютъра.
Освен това прекомерното увлечение по компютърните игри може да съкрати времето, необходимо за концентрация, и да тласне едно дете към безразсъдни постъпки.
Специализираното сп. PLoS ONE публикува отчет, който предупреждава, че зависимостта от Интернет застрашава с промени в мозъчните структури и дори изсъхване на сивото вещество.
Още преди 10 години японски учени предупреждаваха, че видеоигрите стимулират само онези области на мозъка, които са свързани със зрението и движението. Докато неразвити остават останалите части, свързани с поведението, емоциите и обучението, пише БГНЕС.
Свързани новини
Последно от woman.bg