Целулитът е загадъчно явление. И нещастните „потърпевши“ жени, и учени от цял свят се питат какво го причинява. Генетичната предразположеност, нарушенията в хормоналния баланс, приемът на някои лекарства и, разбира се, храненето са ключови фактори, потвърдени статистически. Прегледахме авторитетни източници, за да уточним кои продукти могат да доведат до появата на целулит или да влошат още повече проявите му.

1. Изделия от бяло брашно

Проблемът е, че в бялото брашно се съдържат прости въглехидрати. Попадайки в тялото, те се преобразуват в захар, а после в глюкоза. Тя на свой ред разрушава колагена и провокира възникването на целулит. Ако откажете белия хляб, макароните и печивата от бяло брашно, ще повишите шансовете си да победите „портокаловата кора“. Наблегнете вместо това на азиатските нудъли, направени от батат, зелен фасул или елда.

2. Суши

Много от любимите ни разновидности суши като „Калифорния“ и „Филаделфия“ съдържат мазни съставки като майонеза и крема-сирене, както и прости въглехидрати под вид на бял ориз. Всичко това е много калорично и стимулира задържане на течности в организма.

Все по-често се срещат „адаптирани“ към западните вкусове рецепти за суши, които са много далеч от японските традиции и включват майонеза, бекон и други нетипични съставки. Ако сте почитатели на азиатската кухня, наблегнете на простите едносъставни „хосомаки“. Ако си правите сами суши вкъщи, сменете белия ориз с кафяв.

3. Подсладители, бонбони без захар

Бонбоните без захар не са спасителната сламка за онези, които обичат сладичко и не искат да имат целулит. Продуктите, съдържащи изкуствени подсладители вместо захар, често включват в състава си и консерванти. Учени предполагат, че тези съставки могат да въздействат на мозъка, предизвиквайки желание да консумираме повече изкуствено ароматизирани и овкусени продукти с нулева хранителна стойност. Човешкото тяло преработва по-трудно изкуствените компоненти, а затова и „безобидните“ бонбони могат да се превърнат в излишни тлъстини и целулит.



4. Соев сос

Соевият сос сам по себе си не предизвиква появата на целулит – но ако вече имате „портокалова кора“ по тялото си, може да влоши положението. Неприятният ефект се дължи на високото съдържание на сол – която предизвиква задържане на вода в тъканите и отоци. Разбира се, малцина са готови да изключат напълно солта от менюто си. Можете обаче да контролирате обема на консумацията й – препоръчителната дневна доза сол за възрастен човек е 1,5 гр..

5. Алкохол

При разграждането си в човешкото тяло алкохолът произвежда свободни радикали и уврежда ДНК-структурата на клетките. Това на свой ред води до увреждане на колагеновите влакна, на които дължим еластичността на кожата си. Освен това алкохолът обезводнява организма, което води до възпаления и хиперпигментация на кожата. И ето, че вече имаме не само целулит, но и бръчки...

6. Млечни продукти

В млечните продукти се съдържат ензими, които човешкият организъм не може да разгради напълно. Това е особено актуално за хората с непоносимост към лактоза. Може да нямате изразена алергия към млечните продукти, но тялото ви не ги храносмила твърде добре, а лошото храносмилане води до влошаване на целулита. Освен това обработените млечни продукти съдържат естроген и много сол. Двете в комбина водят до задържане на течности в тъканите и до поява на целулит. Като заместител можете да пиете бадемово или кокосово мляко и да ядете тофу вместо сирене.

7. Фабрични дресинги и сосове за салати

Тъй удобните готови дресинги и сосове за салати, които виждаме по магазините, не са толкова безобидни, колкото си мислим. Те не съдържат никакви витамини, но пък са пълни със захар, наситени мазнини и сол. При това са и висококалорични – например в 2 супени лъжици сос „Цезар“ има 15 гр. мазнини и 150 ккал.. В същия обем сос „Синьо сирене“ има 17 гр. мазнини и 170 ккал.. А вие сте се чудили, защо вашата диета само на салати не работи...

Полезните вещества, които се съдържат в зеленчуците, лесно се неутрализират с няколко лъжици подобни сосове. Захарта и солта в състава им съсипват съединителната тъкан и водят до влошаване и разрастване на целулита. Затова, научете се да си правите сами домашни сосове, в които да знаете какво сте включили. Те са много по-полезни и вкусни от купешките.

8. Солена извара

Когато искаме да отслабнем, се запасяваме с нискокалорични продукти – например, извара. Гледаме продуктите да са натурални и може да си вземем и натурална солена извара от село. Да, тя не съдържа много калории, но ако е солена, по-добре не я яжте. Както вече споменахме, солта води до задържане на течности в тъканите и целулит.

9. Газирани напитки и сокове

Когато консумираме активно въглехидрати (например, захар), тялото започва да произвежда повече инсулин. Този хормон спомага за увеличаването на размера и на количеството на мастните клетки, които задържат течности и токсини.

Задържането на течности влошава кръвообращението, а токсините разграждат колагена и еластина, които правят кожата гладка и еластична. Затова контролирайте консумацията на захари, дори ако става дума само за газирани напитки и пакетирани сокове. Къде по-полезно ще е да пиете зелен чай, който ускорява метаболизма и забавя разграждането на колагена.



10. Снаксове, сладкиши и сушени плодове

Консумацията на рафинирана захар изтощава запасите от хранителни вещества в тялото, сред които и калций, магнезий, цинк и витамин D. Захарта се усвоява бързо, предизвиквайки светкавично повишаване на нивото на глюкоза и съответно появата на целулит. Поради същата причина са вредни и сушените плодове. Те са дехидратирани, „свити“ и концентрирани – и с тях рискуваме да изядем много повече захари, отколкото си мислим.

Снаксовете и бързите закуски са бомба със закъснител. Те съдържат едновременно три съставки, които пречат на кожата ни да бъде гладка и красива – сол, захар и мазнини. Освен това са калорични и влияят зле на сърдечно-съдовата система. Хапва ви се нещо вкусничко? Вземете вместо бисквити и чипс пресни горски или цитрусови плодове. Те подобряват кръвоснабдяването и извеждат токсините от организма.

11. Деликатеси

Беконът, луканките и другите гастрономически глезотии ни се струват приятни и леки за замезване. При това обаче в минимални дози често съдържат дневната ни препоръчителна доза сол. Например, в 100 гр. пуешки гърди има 772 мг. сол. 200 гр. такова месо – и вече сте „покрили норматива“ за сол за целия ден.

12. Кафе и продукти, съдържащи кофеин

Само по себе си кафето не може да предизвика появата на целулит. За сметка на това може да затрудни борбата ви срещу целулита. Кофеинът обезводнява и свива кръвоносните съдове. Кръвоснабдяването се забавя, мастните тъкани се оросяват по-зле и обменът на вещества в тях се затруднява.

Разбира се, чашата кафе сутрин няма да ви образува целулит. Но онези, които вече имат целулит, е добре да пият по-малко кафе. По-добре използвайте мляното кафе за скрабове – те са доказано ефективни.

Четете още: Яйчена диета топи 5 кг за 7 дни