Яли ли сте кимчи? А знаете ли, че не е толкова трудно да си го направите сами у дома. Кимчито е признато за един от най-здравословните продукти в света. От 2013 г. традиционният начин за приготвяне на кимчи за зимата е включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално наследство.
Какво си струва да знаем за кимчи (корейско зеле) и как да направим основната му версия.
Българите обичаме да си правим зимнина. Най-често мариноваме краставици и зеле. Консервирането на лимони, сливи, домати, чушки и много други продукти е нещо нормално за всеки, който иска да спести пари. Кимчито също набира все по-голяма популярност.
Основата на този корейски маринован деликатес е китайското зеле, но тайната на вкуса се крие в добавките. Сред най-използваните са: чили, джинджифил, моркови, ряпа, репички, оризово брашно, соев сос, лук и чесън. Креативността на корейците в приготвянето на кимчи е огромна – досега са разпознати и описани над 300 вида от този национален деликатес.
Кимчи за здраве
В Корея кимчито може да изиграе роля на предястие, то може да е част от основното ястие (най-често с пържен ориз) или супа. Този корейски специалитет подобрява състоянието на чревната микробиота, оказва благоприятен ефект върху метаболизма, повишава имунитета и при редовна консумация предпазва от развитието на цивилизационни болести като диабет, атеросклероза, хипертония и рак.
Как да си приготвим кимчи?
Да започнем с основната версия. Дадените съставки ще ни позволят да приготвим голям буркан с кимчи.
Основни съставки:
1 кг китайско зеле
3 литра вода
4 супени лъжици сол
Съставки за пастата:
2 супени лъжици оризово брашно
лъжица захар
200 мл вода
малък морков
1/4 бяла ряпа (надлъжно)
½ малка глава лук
скилидка чесън
чаена лъжичка прясно настърган корен от джинджифил
4 супени лъжици соев сос
подправки: 1/4 чаена лъжичка сол и същото количество чили, 2 супени лъжици лют пипер и същото количество сладък
Начин на приготвяне в десет стъпки:
1. Измийте всички зеленчуци. Почистете старателно морковите и репичките или ги обелете внимателно. Обелете чесъна и лука.
2. Махнете горните листа от зелето и го разрежете два пъти по дължина, докато стане на четвъртинки. Всеки от тях го нарежете на малки парчета (1-2 см).
3. Сложете нарязаното зеле в голяма стъклена купа, поръсете го със сол и го залейте с вода. Захлупете го с чиния и го притиснете с буркан или друг съд - така че цялото зеле да се потопи в саламурата. Оставете го настрани за един час.
4. Сварете оризовото брашно със захарта и 200 мл вода. Готви се само около минута, при непрекъснато бъркане, докато се превърне в гъста каша. Оставете го настрана, за да изстине.
5. Към охладената оризова каша добавете ситно нарязания лук и пресован през пресата чесън и разбъркайте. Добавете соевия сос, джинджифила, всички подправки и отново разбъркайте добре.
6. Прибавете нарязаните на тънки лентички моркови и репички и разбъркайте отново.
7. Сложете отцеденото зеле в голяма стъклена купа и смесете с кимчи пастата.
8. Не работете с голи ръце, сложете си защитни ръкавици.
9. Втрийте зелето внимателно и дълго, докато всяко парче се покрие с кимчи паста.
10. Поставете кимчито в буркан, завийте капака и го оставете на кухненския плот за 2-3 дни, докато започне да ферментира. След това време кимчито ще е годно за консумация. Важно е да знаете, че може да се съхранява в хладилник до 3 месеца.
С какво да сервираме кимчи?
Кимчито се съвместява добре с много дуети. Има страхотен вкус, когато се сервира с ориз и зърнени култури като елда или ечемик. Добра комбинация е и кимчи с оризови спагети.
Можете да го сервирате като предястие или като допълнение към основно ястие, включващо месо, риба и морски дарове.
Между другото, гурманите на азиатската кухня обичат да ядат кимчи направо от буркана - разбира се, само когато никой не ги гледа. Не е много възпитано, но пък е страшно вкусно!
Четете още: Стара изпитана бабина рецепта за хрупкави кисели краставички