Автор
Елена Ангелова

Физическото възстановяване след раждането: Колко време ще отнеме?

Нека преди това да видим какви промени настъпват в тялото на жената след раждането на дете. Колко време отнема възстановяването след раждане - един от най-често задаваните от родилките въпроси.
 

Възстановяването на тялото на жената след бременност и раждане отнема много време. Промените няма да се случат изведнъж. Хормоналният фон постепенно се нормализира, работата на органите и системите ще се възстанови, ноктите ще станат здрави, кожата ще бъде чиста и равна, а косата ще бъде блестяща.

Експертите нямат ясен отговор на въпроса колко дълго продължава периодът на възстановяване след раждането. Но най-често лекарите говорят за 6 до 8 седмици - толкова време е необходимо на матката да се върне в предишното си състояние. Освен това е важно да се вземе предвид кое раждане е било поред: обикновено възстановяването след второ и трето раждане е по-бавно. Скоростта на възстановяване се влияе и от наличието на усложнения по време на бременността, от метода на раждане. 

Няколко дни след раждането жената ще се почувства по-добре, но все още е твърде рано да се говори за пълно възстановяване Нека разгледаме по-подробно какво се случва в тялото по време на рехабилитацията след раждане, как се променя работата на органите.

Могат ли новородените да преяждат и как да разберете, че се е случило?
МИСИЯ БЕБЕ
Автор Елена Ангелова

Могат ли новородените да преяждат и как да разберете, че се е случило?

Автор Елена Ангелова

Пикочно-половата система

Може да има кървене от влагалището в продължение на два до три месеца след раждането. През първите шест седмици рискът от предаване на генитални инфекции е особено висок, затова лекарите препоръчват сексуална почивка. Болезненото желание за уриниране става по-малко още през първите дни. Това се дължи на факта, че матката вече не притиска пикочния мехур. Но е важно да изпразвате пикочния си мехур редовно (на всеки два до три часа), за да намалите шансовете си за развитие на цистит, съветват гинеколозите.

Ендокринна система

Внезапните промени в хормоналния фон могат да провокират следродилна депресия. Мнозина не ѝ придават значение, приписват депресивното състояние на жената на липсата на сън, на умора от бременността или дори на „разглезен“ характер. В същото време следродилната депресия е сериозно заболяване, което може да продължи няколко години и значително да влоши качеството на живот на жената и да причини проблеми в семейството.

За да се предотврати развитието на следродилна депресия, лекарите препоръчват по време на бременност и веднага след раждането да се приемат Омега-3 мастни киселини и витамини от група В. Витамините D и E също ще помогнат за нормализиране на работата на нервната система и стабилизиране на емоционалния фон.

Коремни органи

Тъй като налягането на матката върху червата е намалено, през първите няколко седмици след раждането жените често страдат от запек. Продукти с „разхлабващ“ ефект ще помогнат за решаването на този проблем. Такива са киселото мляко, триците, ябълките. Но употребата им трябва да се контролира, тъй като такива продукти могат да причинят колики на бебето, да доведат до нарушения на изпражненията при детето.

По време на раждането хемороидалните вени (това са разширени вени на ректума) често се увреждат. Резултатът е хемороиди. Най-често този проблем изчезва от само себе си. Но ако възлите ви притесняват дълго време, трябва да посетите лекар, който ще предпише лечение на хемороиди.

Кожа, нокти и коса

По време на рехабилитацията след бременност много жени се разочароват от лошото състояние на ноктите, косата и кожата си. Този проблем е свързан както с хормоналните промени, така и с липсата на микроелементи в организма. Силните нокти, силната, блестяща коса и здравата кожа изискват витамин B2, биотин и калций.

Но тези полезни вещества влизат в кърмата и е важно да майката да ги доставя в организма на бебето. Ето защо след раждането на жените се препоръчва да приемат витаминно-минерални комплекси, изписани от лекар.

И така, как да се възстановите след раждането?

1. Отделете време за себе си Ако нямате детегледач, потърсете близки – съпруг, приятели или родители, които да ви помагат.
2. Не забравяйте за физическата активност. Обсъдете вида упражнения с вашия лекар. Той ще даде препоръки въз основа на вашето тегло, здравословно ви състояние и наличие на диастаза (т.нар. разминаване на правите коремни мускули).
3. Не се отказвайте от кърменето. Кърменето на бебето ускорява възстановяването на тялото на жената, тъй като помага за нормализиране на нивата на естроген и предотвратява резки скокове в хормоните. Кърменето има и други важни задачи: то намалява вероятността от развитие на сърдечни и съдови заболявания, диабет. Съществува мнение, че кърменето помага за намаляване на теглото, но това не е научно доказано.

Не забравяйте, че по време на кърмене жената се нуждае от добро хранене. Ако в тялото на жената няма микроелементи, бебето няма да може да ги получи заедно с кърмата. А полезните вещества са му необходими за правилния растеж и развитие. Ето защо е важно да балансирате диетата си и да приемате витаминни и минерални комплекси. Това ще помогне на жената да се почувства енергична и силна, да получава положителни емоции от майчинството.