Автор
Веселина Петрова

Фалшив Оземпик, използван за лесно отслабване, прати няколко души в болница

Разбираме, че може би всеки втори иска да изглежда като моделите от витрините. Но за тази цел си има упражнения и диети. Е, не е лесно да гладуваш и да се потиш няколко часа във фитнеса, но щом си решил да постигаш манекенски мерки, можеш да се постараеш. 

Защото лесният начин понякога се оказва доста по-труден. Като в случая с няколко човека от Австрия, които са използвали фалшиво лекарство за диабетици, станало популярно, че убива апетита и съответно с негова помощ се слабее. 

Писалките по принцип се изписват на хора с диабет, тъй като регулират нивата на кръвната захар. Австрийската федерална служба за безопасност на здравеопазването съобщава, че те са докладвали за "сериозни странични ефекти", включително ниска кръвна захар и припадъци. Предполага се, че засегнатите са използвали продукт, който съдържа инсулин вместо активното вещество в популярните инжекции - семаглутид. 

В листовката на оригиналния продукт пише: "То помага да се понижи кръвната захар в организма Ви само когато е твърде висока и може да помогне за предотвратяване на сърдечно заболяване.“ 

Още в понеделник от BASG съобщиха за разпространението на различна от оригиналната версия на продукта и предупредиха пациентите да бъдат внимателни. Оттам напомниха и че единственият законен начин за сдобиване с "Оземпик“ е чрез рецепта. Службите в Австрия предупредиха още, че е възможно запасите от фалшивото лекарство все още да са в обращение, пише Би Би Си. 

Фалшивите писалки са били оцветени в по-тъмносиньо от истинските. BASG призова лекарите и пациентите да проверяват своите запаси, пише bTV. 

Препаратът доби популярност от социалните мрежи, където бе описан от редица инфлуенсъри като ефективен за бързо отслабване. Той стимулира производството на инсулин и потиска чувството за глад. 

Здравното министерство и полицията в Австрия предупредиха обществеността да не използва инжекциите за отслабване от "съмнителни източници“. 

Европейската агенция по лекарствата наскоро предупреди, че увеличеното търсене на "Оземпик“ е довело до "ситуация на недостиг“ за пациентите с диабет. Недостиг имаше и в българската аптечна мрежа. 

Миналата седмица ЕМА и британската Агенция за регулиране на лекарствата и здравните продукти предупредиха, че в търговци на едро в Обединеното кралство и ЕС са открити фалшиви писалки от доставчици в Австрия и Германия. Някои фармацевтични компании явно залагат на тези лекарствени средства, за да разширят пазарните си ниши. 

Тези медикаменти имитират действието на естествените хормони в тялото, които контролират нивата на кръвната захар. Стимулират панкреаса да произвежда повече инсулин след хранене, потискат апетита и понижават количеството на хормона глюкагон, който повишава нивата на кръвната захар, посочва изданието dtspharmacybg.com, цитирано от БТА. 

През последните три месеца на 2022 г. лекарите в САЩ са издали над 9 милиона рецепти за "Оземпик", "Уегови", както и за други медикаменти за лечение на диабет и за отслабване. Това представлява увеличение с 300% в сравнение с началото на 2020 г., отбелязва Ен Би Си. 

Проблем с наличността на лекарството има и у нас, за него сигнализираха от аптечната мрежа.

Лично аз смятам, че е супер глупаво да подложиш организма си на лечение, което води след себе си доказани странични ефекти, само за да свалиш 10 килограма.