Автор
Теодор Муховски

Как децата трябва да развиват своята независимост и самоувереност

Днес много родители задават въпроси за това как да развият у детето такива важни качества като независимост, самоувереност, дисциплина. Разбира се, всичко това е възможно да се постигне с помощта на компетентно възпитание. Оказва се обаче, че Ай Ти сферата също може да помогне за постигането на такава цел. Ето защо експертите съветват още от ранна възраст децата да се занимават не само със спорт и танцови секции, но и с програмиране, дизайн и 3D моделиране.

Ирина Красинска, методист на образователни програми и психолог в онлайн училище, ни разказва как тези дисциплини ще допринесат за развитието на самостоятелността на децата.

Доказано от науката

Изглежда, че програмирането, дизайнът, 3D моделирането - всичко това са само технически умения. Но всъщност един курс по информационни технологии може да внесе дълбоки промени в личностното развитие на детето. Допълнителни "меки" умения се формират, когато детето види как точно технологиите могат да помогнат при изпълнението на рутинни или творчески задачи.

Проучване на Отворения университет на Израел потвърждава, че програмирането стимулира творческото мислене и изгражда умения за учене. Друго проучване пък показва, че 3D технологиите могат да помогнат за формирането на иновативно мислене. Когато човек работи върху 3D модел, той трябва да включи своя стил на алгоритмично мислене, въображение и творчество.

Въз основа на опита, натрупан при обучението на повече от 6 хиляди деца на възраст от 8 до 16 години, методолозите подчертават, че всяка област на Ай Ти обучението дава на децата уникален набор от умения. Въпреки това има някои общи черти, които се откриват в процеса на учене от всички без изключение: независимост, творческо мислене и упоритост.

Компанията провежда мащабно проучване за въздействието на Ай Ти обучението върху развитието на меки умения при ученици на възраст от 8 до 16 години и групира получените данни в различни области. Нека ви разкажем за това, което те показаха.

Не само логиката

В процеса на овладяване на основните принципи на програмирането (Python, например) децата развиват не само логическо мислене, но и способността да убеждават, да намират решения и да работят в екип. Сякаш разкривайки себе си, те започват да предлагат смели идеи и активно да ги прилагат на практика.

Дори по време на такова обучение децата стават по-внимателни, отговорни, уверени, търпеливи и дисциплинирани. С потапянето си в курса, както казват преподавателите, децата започват да предлагат повече, да изграждат свои мисловни вериги.

Какво може да се каже за уроците по 3D моделиране? Те не само тренират пространственото и алгоритмичното мислене, но и учат децата да бъдат търпеливи, изобретателни и да не се страхуват от неуспех. Изправяйки се пред трудностите, децата осъзнават, че грешката не е поражение, а възможност за развитие. Както казват наставниците, по време на обучението мисленето на децата се реорганизира и те започват да мислят в триизмерно пространство, което е непознато за много от тях.

View post on Instagram
 

Воденето на блогове е истинско предизвикателство за развиване на уменията за общуване и творчество. Учениците "помпат" медийната си грамотност, способността си да търсят ресурси и информация, забележимо се развиват аналитичното им мислене, вербалните им умения и уменията им за сътрудничество. Децата стават по-добри в изразяването на мисли и представянето им по по-жив и увлекателен начин.

Разработването на игри помага на децата да изградят повествователно, логическо и абстрактно мислене, вербални умения и бързина на писане. Вниманието, отговорността, смелостта, дисциплината и точността също се подобряват.

В началото дори и много ентусиазираните ученици малко повяхват, когато се сблъскат със сложността на работата с код. Това включва и осъзнаването, че ще им се наложи да работят много с него. Но след като преодолеят трудностите и напишат работеща игра, те отново започват да фантазират и активно да планират бъдещи проекти.

Чрез изучаването на проектирането в областта на Ай Ти, децата придобиват проницателност, умения за вземане на решения и сътрудничество, способност да обосновават позицията си и да довеждат нещата докрай. Те също така развиват внимание, отговорност и увереност. В хода на обучението децата започват да предлагат по-смели и по-интересни решения и идеи за творчески задачи, могат да аргументират и обосновават своя избор.

И не бива да забравяме, че освен придобиването на нови технически умения, всеки Ай Ти курс се превръща в истински пътеводител за детето в света на саморазвитието и себепознанието. Той учи децата да вярват в себе си, да се стремят към нови върхове и да не се страхуват да правят грешки - в крайна сметка те ни помагат да станем по-добри!

Как да подготвите детето си за изпити, без да полудеете
МАМА И ДЕТЕ
Автор Антония Михайлова

Как да подготвите детето си за изпити, без да полудеете

Автор Антония Михайлова