От времето на старите цивилизации хората създават украшения от разнообразни природни материали, като някои от тях притежават специална стойност както за техните собственици, така и за обществото, към което принадлежат. Тези украшения се считат за късметлийски, защото се вярва, че носят късмет на своя собственик, като го предпазват от негативни влияния и привличат положителна енергия към него. Това е началото на появата на предметите за украса, наричани талисмани и амулети.
Талисманите обикновено са бижута с много личен характер, създадени за привличане на късмет и с вярата, че дават на своя притежател специални качества. За да изпълнят своята функция, талисманите обаче трябва да бъдат скрити от очите на другите хора. Затова те често се носят под дрехите като колие, рядко като гривна на ръката.
Всеки талисман може да бъде разглеждан като амулет-бижу за привличане на късмет, но не всеки амулет е също и талисман.
Най-популярни късметлийски символи в бижутата
Подкова: От древността подковата е символ на късмет и се счита за защита от зли сили - демони и дяволи. Малка подкова, изработена от чисто злато или сребро и поставена върху гривна, се смята, че носи късмет и предпазва от болести.
Четирилистната детелина: Този символ е рядък и от древни времена се свързва с късмета. В древен Египет подарявали такива символи. Днес детелината с четири листа е бижу, което се свързва с късмета.
Пеперуда: Символ на късмет, пеперудата представлява метаморфозата и преломните моменти в живота. Крилата на това природно творение са символ на свободния дух и обновлението, които носят късмет. Тя се носи като основно бижу или като елемент от цялостна композиция.
Слон: Този символ на късмет е много известен и се носи често като висулка на гривна или като елемент от бижуто. В будизма слонът е станал символ на късмет отдавна и е пренесен в западната култура.
Бижутата, свързани с късмета, могат да бъдат различни други елементи, избирани произволно от техните собственици, които влагат в тях свои виждания и вярвания.