Автор
Теодор Муховски

9 фрази, които издават несигурната жена - избягвайте ги

Всеки от нас мечтае да създаде благоприятно впечатление още от първите минути на общуването. Често на това пречат думите-паразити, загрозяващи речта ни, или неграмотното изграждане на мислите. В такива случаи усещаме собствените си грешки и се опитваме да ги поправим.

Но се случва дори да не обръщаме внимание на някои езикови "маркери", които моментално издават характера и нивото на самочувствието ни. Не бива да забравяме: думите ни казват повече за нас самите, отколкото това, което искаме да кажем.

Светлана Бондаренко, експерт в областта на самореализацията и самооценката, разказва за най-често използваните фрази на неуверения човек и начините да ги заменим.

Нека разберем как да се отървем от лошия навик да казваме тези думи и с какви мотивиращи изрази е най-добре да ги заменим.

"В страната има криза, всичко е лошо" и "Дори няма да се опитам, пак ще съм зле".

Подобни фрази са типично оправдание на собствените ви неуспехи от позицията на "жертва", когато всички около вас са виновни за проблемите ви. Разберете едно просто нещо: всички хора попадат в различни трудни житейски ситуации, никой не е застрахован от тях. Просто някои хора се опитват да съберат сили и да решат проблема на всяка цена, а други - започват да хленчат, да се оплакват и по всякакъв начин да изразяват недоволство, в което обвиняват всички около себе си.

Никога не изпадайте в състоянието на жертва, защото тогава вместо да се движите напред, цялата ви енергия ще бъде изразходвана само в търсене на виновник. "Какъв извод мога да направя от това, което се е случило, каква полза мога да извлека от него?" - основният въпрос, който трябва да си зададете в трудни ситуации и да се опитате да намерите изход от тях.

"Аз съм виновен, всичко е по моя вина."

Навикът да поемате вината за всичко далеч не е благоприятно за вас. Изпитването на вина е привично за хората с ниска самооценка. Те забравят, че всеки има недостатъци и трудни житейски ситуации.

Преди да се уверите, че вината е ваша, опитайте се да си направите изводи и да разберете защо се е случила тази или онази ситуация и какво трябва да направите, за да не се повтори.

"Или перфектно, или нищо."

В нашия свят няма такова нещо като съвършенство! Ако сте свикнали да довеждате всичко до съвършенство и вътрешният ви перфекционист никога не ви напуска, съветваме ви да се отпуснете и да намалите степента на отговорност. Пожалете себе си и енергията си, която може да бъде насочена към нещо по-важно. Просто си кажете: "Нищо не е съвършено, най-важното е да си свършим работата достатъчно добре".

"Нищо не съм направил - просто имах късмет" и "Просто така се случи".

Когато общуваме с приятели и колеги, често чуваме такива комплименти за себе си. В такива ситуации винаги учтиво благодарете на събеседника си, като кажете "благодаря" и се усмихнете мило. Запомнете: само човек с ниско самочувствие не е в състояние да приеме похвала.

Неуверените в себе си хора постоянно обезценяват себе си и работата си, страхувайки се да получат комплименти. Притъпете се да демонстрирате вътрешни страхове, съмнения и дори за малко постижение гордо приемайте комплименти.

"Няма да успея", "Не го заслужавам", "Нямам късмет".

Ако се появи желание да изречете тези негативни фрази, просто ги заменете с по-позитивни и мотивиращи: "Ще положа усилия, за да се получи, няма да се получи от първия път, ще се получи от втория", "Заслужавам най-доброто" или "Просто още не съм разбрал как да го направя".

Факт е, че мозъкът ни, когато казваме изрази "блокиране" с "не", ни подготвя за провал и ни настройва предварително за провал. Колкото по-често ги изричате, толкова по-ниско става самочувствието ви и нивото на увереност в собствените ви способности.

Простото правило за замяна на такива изрази с позитивни веднага ще позволи на мозъка ви да се настрои на правилната вълна и ще ви поведе към постигане на целите ви.

"Кой има нужда от мен в този вид?"

Истинската пречка пред създаването на здравословни междуличностни отношения е ниската самооценка и убеждението, че не сте желани. Типична фраза на човек, която ясно "крещи" за неприемането на неговата ценност: "Никой няма нужда от мен".

Ако наистина ви се струва, че никой няма нужда от вас, просто си спомнете историята на майката на Илон Мъск - Мей, описана в популярната книга "Жената, която има план. Правила за щастлив живот". Непременно я прочетете, ако се съмнявате в себе си и в своята стойност.

В света има много подобни истории на жени, които подобно на Мъск, са напуснали съпруг насилник, отгледали са сами три деца, намерили са любима работа на 72-годишна възраст и са започнали да живеят щастливо. Основното е да разберете собствената си уникалност, стойност и незаменимост. И възрастта определено не е от значение.

"Ще се примиря с това - другите са по-важни"

Неувереният човек постоянно поставя себе си под нивото на другите и се опитва да задоволи първо нуждите и потребностите на другите, като напълно забравя за своите собствени. С подобни фрази показвате на обществото, че се смятате за твърде незначителен, че нямате право да получите навреме това, което искате.

Съветваме ви да се отървете от подобни изрази в речника си и да ги замените например с: "Заслужавам го", "Достоен съм за това". В края на краищата често скромните хора, които се крият в ъгъла и се изтласкват на заден план, играят ключови роли на работното място и у дома и именно на тях се крепи всичко.

"Какво ще си помислят и ще кажат?"

Признайте си, колко често се замисляте за това какво ще си помислят другите за вас? А всъщност това е една от най-разрушителните мисли за всяко човешко същество. Хората с ниска самооценка се опитват да избягват конфликти, страхуват се да отстояват своята гледна точка, не ценят себе си, смятат другите за много по-важни.

Подобно мислене силно пречи на изграждането на адекватна самооценка. Предлагаме ви да замените разрушителните фрази с по-мотивиращи: "Аз градя своя живот, а не другите хора", "Аз правя това, което е полезно и ценно за мен".

Следете колко често превъзнасяте чуждото мнение над собственото си и страхувате се от всеки недоброжелателен поглед. Просто се опитайте да кажете добри думи на себе си в този момент и помнете, че е невъзможно да се харесате на всички хора, винаги ще има хейтъри.

"Твърде късно е за мен / твърде рано е".

Защо да се заклеймявате и да си връзвате ръцете? Изричайки подобни фрази, вие нарушавате основните принципи на любовта към себе си, подкопавате вярата в способностите си. Винаги помнете, че вие сте единственият човек, който винаги може да се похвали, но оставете удоволствието от ругаенето и каляването на околните (те ще се справят и без вас).

Напомняйте си всеки път, че в днешния свят просто няма такова нещо като "късна/ранна възраст". Днес всеки човек има неограничени възможности във всички сфери: кариера, образование, личен живот. Светът е отворен и готов да ви приеме, ако полагате усилия и наистина искате да се промените. Основното правило е да вярвате в себе си и никога да не се отказвате.

Всичко е наред: 9 опасни изречения, които всяка жена казва на половинката си
ПО ЖЕНСКИ
Автор Ива Петрова

Всичко е наред: 9 опасни изречения, които всяка жена казва на половинката си

Автор Ива Петрова