Автор
Теодор Муховски

3 техники на емоционално интелигентните хора, с които предразполагат всеки да се чувства добре

Като усвоите тези техники, лесно ще преговаряте и ще печелите нови приятели.

Емоционалната интелигентност, която означава способността на човек да разпознава собствените си емоции и чувствата на другите, е ключът към вътрешната хармония и успешното общуване в социалните мрежи.

Хората с висока емоционална интелигентност могат да изслушват и чуват, да подкрепят и вдъхновяват. С тях е удобно да се общува, да се изграждат взаимоотношения и да се работи, тъй като те винаги са най-внимателните слушатели, емпатични партньори и приятни шефове. Също така, те са много разбиращи и приемащи себе си, така че рядко страдат от промени в настроението, депресия и ниска самооценка.

Психологът Джени Ву откри какви техники използват най-сговорчивите и успешни от нас, за да спечелят сърцата на останалите.

Показване на интерес

Хората с развита емоционална интелигентност майсторски поддържат всеки разговор. Те правят това с помощта на многобройни уточняващи въпроси, които им позволяват да разберат по-добре чувствата и намеренията на събеседника. Защо постъпихте по този начин в тази ситуация? Какви емоции изпитахте в този момент? Какво смятате да направите сега? Страхувате ли се?

„Те може да се интересуват от вашите хобита, любими места и болните ви места. По този начин изразяват желанието си да помагат, а хората, с които разговарят, с удоволствие им отвръщат“. В резултат на това разговорите са леки, уютни и често терапевтични. Сигурно ще се съгласите, че винаги е приятно да разговаряте с внимателна и съпричастна натура.

Приспособяване към събеседника

Ако току-що сте се запознали с даден човек, но вече го възприемате като сродна душа, най-вероятно той е същият емоционален интелектуалец. Ефектът на близост се създава, когато събеседникът ви копира, т.е. приспособява се към вашия тон, език на тялото, изражение на лицето. Това наистина е много еднократно: съвсем логично е, че човек, който предпочита да говори тихо и спокойно, ще се чувства некомфортно в компания с шумен екстроверт. И обратното.

Същото важи и за тактилността: някои хора обичат да бъдат докосвани, докато други, напротив, го избягват по всякакъв възможен начин. „Това е добър начин да спечелите доверие и да изразите уважение. Това поведение е външна проява на вътрешното желание да подкрепите човека и да се свържете с него на по-дълбоко ниво“

Споделяне на неуспехите си

Те изобщо не желаят да се покажат по-силни, по-смели и по-умни, отколкото са в действителност. Хората с висока емоционална интелигентност са олицетворение на искреността и приемането на всички и всичко, затова не се страхуват да признаят грешките си и да споделят с другите неуспехите си, независимо колко глобални и смущаващи са те. Такива събеседници спокойно разказват как например са пропуснали изгодна сделка в работата, забравили са за годишнина от сватбата или са се скарали с най-добрия си приятел.

„Те се фокусират върху това какви полезни неща могат да се научат от неприятната ситуация. Това е отличителен белег на емоционалната устойчивост - основен компонент на емоционалната интелигентност. Споделяйки със събеседника си както положителния, така и отрицателния си опит, те насърчават взаимното си развитие.“

7 техники, с които ще накарате всеки мъж да започне да мисли за вас
ПО ЖЕНСКИ
Автор Теодор Муховски

7 техники, с които ще накарате всеки мъж да започне да мисли за вас

Автор Теодор Муховски