На 21 септември отбелязваме Световния ден на мира. Ден, посветен на изграждането на свят без насилие, конфликт и омраза. Празникът е основан през 1981 г. от Общото събрание на ООН, за да насърчи усилията за мир и да вдъхнови хората и държавите да търсят и поддържат хармония както на национално, така и на глобално ниво. Първоначално той се отбелязва на третия вторник на септември, съвпадащ с откриването на сесиите на ООН, но през 2001 г. организацията приема резолюция, която установява постоянната дата – 21 септември.
В този ден нациите и народите се призовават да оставят настрана своите конфликти и различия и да се фокусират върху сътрудничеството и уважението към човешкия живот. ООН използва този ден, за да подчертае важността на международната солидарност в разрешаването на конфликти чрез мирни средства, в предотвратяването на войни и насилие в която и да е точка по света.
Всяка година Световният ден на мира е придружен от различна тема, която привлича вниманието към определен аспект на миротворството. Темите варират от разоръжаване и климатични промени до социална справедливост и образование. Тази година темата е „Култивиране на култура на мира“, като се акцентира върху необходимостта от изграждане и поддържане на осъзнатост и уважение към ближния, която да обединява различните общности и поколения.
Защо е важно да сложим край на войните?
Всеки ден, в който продължава една война, без значение къде по света, носи неизмерими страдания на невинни хора – деца, жени, възрастни, които губят домовете си, роднините си и своето достойнство.
Представете си света като огромен дом, в който всички ние живеем заедно. Нима можем да се чувстваме сигурни и спокойни, докато в една част от този дом бушуват огньовете на войната? Нима можем да бъдем щастливи, докато други страдат? Истинската хуманност се проявява не само в това да се стремим към мир за себе си, а да се борим за мир за всички.
За съжаление в свят като днешния контрастът между отделните кътчета на планетата е поразителен и болезнен. Докато на едни места хората живеят в изобилие, обсъждайки поредната луксозна покупка – нов модел автомобил или последно поколение смартфон, в други части на света деца умират от глад, болести и войни. Докато ние, в привилегированите общества, обсъждаме материални притежания, милиони хора се борят за своето съществуване, търсят подслон, храна и сигурност. Докато едни тънат в удобства и престиж, за други – едничката цел в живота е оцеляване и надежда. Тази бездънна пропаст между излишъка и страданието разкъсва човечеството на две, напомняйки ни колко несправедлива може да бъде съдбата и колко крещяща е нуждата от състрадание и промяна.
Войните разрушават не само физически, но и духовно – унищожават бъдещето на поколенията, които никога няма да изпитат радостта от спокойния живот.
Това ни напомня, че мирът е глобална отговорност, която трябва да носим с осъзнатост и състрадание. Не можем да бъдем истински щастливи и удовлетворени, докато някъде по света страдат невинни. Световният ден на мира е призив да преосмислим своите приоритети и да осъзнаем, че нашите най-важни "покупки" трябва да бъдат толерантност, разбирателство и грижа за ближния.
Нека всички да се замислим дълбоко върху силата, която носи мирът. И нека всеки от нас, в своя мъничък свят, да започне да прави своите стъпки към изграждането му – с толерантност, с разбиране, с любов. Защото мирът започва от всеки един от нас – с нашите действия, думи и избори. И ако ние го искаме силно, можем да го постигнем за целия свят.
Нека да си припомним и някои от най-известните и вдъхновяващи цитати за мира и войната. Може би те ще ни помогнат да осъзнаем колко мъничко ни трябва, за да създадем един по-човечен и добър свят:
Махатма Ганди - „Няма път към мира; мирът е пътят.“
Джон Ленън - „Представи си всички хора, живеещи в мир. Може да кажеш, че съм мечтател, но не съм единственият.“ (от песента „Imagine“)
Аристотел - „Това, че хората могат да водят войни, е нещо зло. Това, че могат да постигат мир, е нещо божествено.“
Алберт Айнщайн - „Не знам с какви оръжия ще се води Третата световна война, но Четвъртата ще се води с пръчки и камъни.“
Мартин Лутър Кинг-младши - „Тъмнината не може да прогони тъмнината; само светлината може да направи това. Омразата не може да прогони омразата; само любовта може да направи това.“
Лев Толстой - „Всяка война е страшно престъпление срещу човечеството.“
Уинстън Чърчил - „По-добре да водим преговори, отколкото да се сражаваме.“
Далай Лама - „Мирът не се постига чрез насилие; той се постига чрез разбирателство.“
Джордж Сантяяна - „Онези, които не помнят миналото, са осъдени да го повтарят.“
Елинор Рузвелт - „Не е достатъчно да говорим за мир. Трябва да вярваме в него. И не е достатъчно да вярваме в него. Трябва да работим за него.“