Ендометриумът (лигавицата на матката, най-вътрешният ѝ слой) играе важна роля по време на бременността. Именно в него се имплантира оплодената яйцеклетка.
Той покрива цялата вътрешна повърхност на матката и за да може ембрионът да се прикрепи правилно към нея, ендометриумът трябва да има определена дебелина.
Ендометриумът - тази вътрешната обвивка на матката, е изобилно снабден с кръвоносни съдове. Дебелината му зависи от фазата на менструалния цикъл. Ендометриумът е най-тънък веднага след края на менструацията. По-късно започва да расте и до края на цикъла достига дебелина 17-20 mm. Ако не настъпи оплождане, неговите частици се отхвърлят и излизат с кръвта по време на следващата менструация.
Но ако зачеването стане по време на периода на овулация, менструацията не настъпва и ендометриумът продължава да се развива. Това е необходимо за успешното имплантиране и консолидиране на оплодената яйцеклетка.
Ендометриумът в началото на бременността има дебелина около 20 mm. Опитен специалист може да види това по време на прегледа с ултразвук и да предположи бременност, дори ако оплодената яйцеклетка все още не се вижда. Ендометриумът се кръвоснабдява активно и впоследствие става част от плацентата, през която се доставят хранителни вещества на бебето.
)
Дебелина на ендометриума: норма и патология
Често различни патологии на ендометриума стават причина за неуспешните опити за забременяване. За да може оплодената яйцеклетка да проникне през стената на матката, дебелината на нейната лигавица трябва да бъде най-малко 7 мм. Ако ендометриумът расте слабо, това се нарича хипоплазия. Ембрионът просто няма къде да се закачи и бременността се проваля.
Причините за това могат да бъдат възпалителни процеси, полово предавани инфекции или предишни аборти. Случва се и обратната ситуация. Прекомерният растеж на лигавицата се нарича хиперплазия на ендометриума. Бременността с него също е много проблематична.
Причините за хиперплазията са хормонален дисбаланс, ендометриоза, миома на матката
Проблемите с ендометриума не само намаляват шансовете за зачеване, но също така, ако оплождането е успешно, увеличават вероятността от спонтанен аборт. Ето защо е толкова важно бъдещите майки да планират бременността си и да се прегледат от лекар предварително.
За лечението на хипоплазията се предписват хормонални лекарства и физиотерапевтични процедури. Хиперплазията се елиминира чрез корекция на хормоналните нива. Често се налага и хирургична намеса.
Така че дебелината на ендометриума и бременността са тясно свързани. Това е един от първите показатели, които трябва да се проверят при планиране на бременност.
Източник: theday.ru