Общо 400 са българите, които живеят в Ливан, 160 от тях са заявили желание да бъдат евакуирани. Причината? Израел навлезе в Ливан за "ограничена операция" срещу групировката Хизбула.
Европейските държави призоваха гражданите си да напуснат незабавно страната. Някои от тях побързаха да евакуират хората от посолствата.
Заради страх от по-сериозен конфликт, повечето международни авиокомпании преустановиха полетите си в района.
Вчера една група български граждани се върнаха у нас. Сред тях е и Татяна със семейството си.
„Ние живеем в относително спокоен район, но чувахме самолетите и взрива, с който убиха Хасан Насрала. Такова нещо никой не е изживявал. Първо чух вибрацията в асансьора на сградата, в която живеем. Първата ми мисъл беше да определя къде и какво се случва“, разказа Татяна в ефира на Би Ти Ви.
Над 1000 са убити, над 6000 - ранени само в удари. Сгради в южното предградие - крепост на "Хизбула", са изравнени със земята след израелските удари в петък. Стотици хиляди се евакуираха от Южен Ливан. числото може да достигне милион.
Ситуацията е страшна - разрушенията са драматични. Държавата е в колапс. Навсякъде цари паника.
"С първия взрив, който беше много силен, на бегом, то всъщност е една паник атака, търсят се родата - деца, съпруг. Съпругът ми не беше вкъщи, тръгнах да бягам и да го търся къде е. Просто изключваш какво става. Втори взрив. Те са един след друг, секунди. Децата! Децата да си ги гушна и да видя, че са край мен. И най-важното - далече от прозорците", разказва Ана Антонова Берро, цитирана от "24 часа".
"Доколкото знам и в следващия град имаше бомбардирани, горе в планината, до ски пистата - пак бомбардираха. Това е християнската част, по принцип трябва да е спокойно при нас", каза Петя Николова Абу Шедид, която бяга от войната и търси помощ от дипломатите ни в Ливан.
Най-уплашени са децата. А родителите им търсят начин да ги защитят.
„Аз съм тук с идеята да помагам. Проблемът не е дали ще остана в Ливан, или ще избягам. Проблемът е как да спрем тези военни атаки, които постоянно нарушава мира и живота на гражданите", каза преди дни пред Би Ти Ви Дани Хотайт. Това е въпросът - как?