Автор
Веселина Петрова

Те просто искат да им е топличко: Не се страхувайте от миризливките

Миризливките, наричани също вонещици, спадат към разред полутвърдокрили насекоми, каквито са божикравичките и дървениците, напомня БТА.

През есента те си търсят топло място, където да преминат в латентно състояние, затова на много от нас им се струва, че има нашествие. Миризливките са инвазивен вид, привнесен от чужбина. Те се разпространяват заради движението на хора и стоки, като за кафявата миризливка се знае, че е от Югоизточна Азия, казват ентимолозите.

Не са опасни, не хапят, но пускат неприятна миризма, откъдето идва и името им.

Миризливките, наричани по-рядко вонещици, спадат към разред полутвърдокрили насекоми, каквито са божи кравичките и дървениците. Половината на крилото им е с по-кожеста твърда структура, а другата – ципеста.

Миризливките живеят по растенията и дърветата, хранят се със сока на плодовете, затова, по думите на Симов, могат да са проблем за зеленчуковите и овощни култури.

Най-често срещаните два вида миризливки у нас са зелена или кафява (мраморна). Миризливките също имат хобот, но не са кръвосмучещи като креватната дървеница.

Излизат през пролетта, живеят, снасят яйца, след което, през май-юни умират и се появяват новите ларви. До есента тези млади миризливки са станали възрастни и те са второто поколение, което от края на лятото - началото на есента тръгват да си търсят място за зимуване, пише "Дарик".Когато попаднат в стая, която е добре затоплена, докато навън е студено, те се активизират и започват да летят. Не ги убивайте, пуснете ги навън.

Според някои стари народни вярвания, появата на миризливка в дома е на късмет, благополучие и просперитет.