Ако човек обича, той не може да си представи живота без своя избраник. Огромните чувства могат да предизвикат емоционална зависимост от партньора. Когато една връзка стане болезнена, изпълни се с негодувание, сълзи, негативни преживявания, но няма сила да се прекъсне, възниква порочен кръг.
Във всяка близка връзка между двама души има дял от емоционална зависимост, защото чувствата присъстват. Влизам в близки отношения с друг човек, интересувам се от него, той ме вълнува, изпитвам влечение към него, отношението ми към него е емоционално натоварено.
Нормално е да имаш нужда от друг човек
„Да бъдеш човек означава да искаш и да се нуждаеш. Опитът да бъдеш абсолютно самодостатъчен е безплодно начинание, което неизбежно води до безпокойство и неизбежно завършва с отчаяние“, казва Джеймс Бюгентал, американски психотерапевт.
Кога можем да говорим за патологична емоционална зависимост?
Основният маркер е емоционалното ни състояние. Когато една връзка стане болезнена, има много негодувание, сълзи и противоречия, но няма ресурси и сила за разрешаване или прекратяване на тази връзка. Получава се омагьосан кръг. Или пък връзката приключва, а след това има връщане обратно към партньора и кръгът на страданието отново се затваря.
В зависимите отношения можете да видите как се образува този кръг:
Проява на нужда. На партньора се представя желание или под формата на намеци, или под формата на ултиматум. Например: Любовница поставя ултиматум на мъжа: Това е непоносимо, колко може да продължи такава връзка?! Искам да напуснеш жена си и да започнем да живеем заедно.
Отказ. Мъжът отказва да напусне жена си или забавя времето, намира много извинения (малки деца, болна съпруга, обща ипотека и т.н.). Той е доволен от всичко в тази двойна връзка, не е готов да пожертва комфорта си в името на връзката с любовницата.
Повишено неудовлетворение/мисли за раздяла. След като отново получи отказ, жената изпитва гняв, негодувание, критичното мислене се включва, тя анализира ситуацията и прави изводи: „Той просто не ме обича, няма нужда от мен, щом не е готов за развод. Или е нерешителен страхливец, такъв мъж не е достоен за моята любов.
Предявяване на претенции и кавги. Конфликтът завършва с кавга или взаимно неразбиране. Жената решава да прекъсне връзката, защото не вижда по-нататъшното ѝ продължение и се чувства необичана.
Страх от самотата. Една жена се опитва да забрави партньора си, раздялата е придружена от силни емоционални преживявания. Тя се чувства зле сама. Отрицателните критични мисли за партньора се заменят с положителни спомени за това колко добре са били заедно. Паметта измества всичко лошо, критичното мислене е изключено под влияние на психологическата защита.
Сближаване и помирение. Жената разбира, че не може да живее без него, има нужда от него като от въздух и инициира среща. Следва бурно помирение и еуфория.
Кръгът е затворен
Раздялата винаги е придружена от емоционални преживявания, когато двама души не могат да бъдат заедно по различни причини - това е тъжно. Нормално е психически здравият човек да си даде време да се тревожи.
Той има вътрешен ресурс за възстановяване, защото знае какво точно ще бъде обичано и ценено, но при други отношения.
Източник: b17.ru, Татяна Цветкова