Най-често пластичните операции са свързани с желание за промяна на външния вид. Зад това обаче често стоят психически травми и физически комплекси.
Психологическите травми, свързани с външния вид, започват от ранна детска възраст. Изследванията по темата сочат, че обидите, унижението и критиките към определени физически черти водят до сериозни комплекси. Например, когато една жена е била обект на подигравка за теглото, височината или кожата си в детството, то тези спомени остават в душата и продължават да влияят на нейното самочувствие в зряла възраст.
Тези емоционални рани водят до вманиачаване към физическите недостатъци. Това състояние се нарича боди дисморфия и е пряко свързано с желанието на жените да се подложат на интервенции. Разбира се, няма как да не обърнем внимание и на социалните мрежи и влиянието, което те налагат. Идеалните жени, които виждаме на снимки в инстаграм, фейсбук, тик ток будят завист и карат много жени да желаят промяна във външния си вид. Натискът за съвършенство се отразява много тежко на младите жени, които започват да изпитват нужда да приличат на тези така идеални образи.
)
Травмите играят много голяма роля при взимането на решение за пластична операция. Много жени вярват, че ако подобрят нещо във външния си вид, ще успеят да излекуват болката си. Това обаче далеч не е така. Направеното „подобрение“ би им носило удоволствие месец, два или година, но травмата си е там и дори за известно време да е подтисната, рано или късно отново ще се появи.
Важно е да се работи над психологическите травми, несигурности и болки, за да не се задълбочат. Затова много специалисти препоръчват консултация с психолог преди да се пристъпи към операция. По този начин ще се гарантира, че решението е обмислено и осъзнато.
Съветът, който можем да ви дадем е да излекувате първо травмите си и чак след това да преминете към „подобряване“ на външния вид. Възможно е след работа с психолог вече да не желаете да се променяте.