Защо телесната температура на жената се повишава скоро след зачеването?
Бременността предизвиква много промени в тялото на бъдещата майка. То се адаптира към ново състояние в очакване на раждането на бебе, което трябва да измине дълъг път от няколко клетки до цял малък човек. Без промяна на физиологичните показатели на жената този процес е невъзможен.
Много неща се променят: съставът на кръвта, нивата на оксигенация, хормоналният баланс. Развива се леко възпаление в матката 4 до 6 дни след овулацията и зачеването. Това е естествен съпровод на прикрепването на ембриона към ендометриума.
Самият ембрион, веднага след сливането на мъжките и женските зародишни клетки, започва да отделя специален протеин - EPF, който е ранен фактор на бременността. В човешката кръв, според научни изследвания, той се открива още 24-48 часа след зачеването. Целта на този протеин е частично да потисне имунитета на майката. Това намаляване на защитните сили на женското тяло е необходимо, тъй като бъдещото дете, наполовина чуждо на майката по гени, да не се възприема като чужд агент и да се отхвърли, а успешно да се закрепи.
Тези два фактора - възпаление на мястото на имплантиране на ембриона и намалената имунна защита могат да бъдат причината, поради която температурата се повишава по време на ранна бременност. 37,0°-37,2°C е нормално (ако няма признаци на бактериална инфекция или обостряне на хронично заболяване). Дори се счита за неспецифичен ранен признак на наличие на бременност.
Температурата в подмишницата
Температура по време на ранна бременност: 37,0 ° C и малко по-висока показва адаптация на организма на жената към периода на бременността. Ако не е придружена от респираторни или други симптоми, ако продължава няколко дни и не се повишава до 37,5 ° C и повече, няма причина за безпокойство на бъдещите майки.
Ако обаче се появят различни симптоми на заболяване, тогава е необходимо да се установи причината за повишаване на температурата и да се назначи лечение. Инфекциите и обострянето на хронични патологии са опасни за бъдещата майка и плода, особено през първия триместър.
Базалната температура по време на ранна бременност (37,2 ° -37,4 ° C) показва, че всичко върви добре. Измерването на базалната температура с ректален метод помага да се установи наличието на бременност. Показанията на термометъра не намаляват в края на лутеалната фаза преди началото на очакваната менструация.
Базалната температура също така се измерва, за да се определят най-подходящите дни за зачеване и да се идентифицира евентуална заплаха от спонтанен аборт. Този прогностичен маркер помага навреме да се обърне внимание на потенциалната опасност, която може да бъде причинена от дефицит на прогестерон. Този фактор в някои случаи може да бъде коригиран с помощта на лекарства, коментира акушер-гинекологът д-р Ирина Аршинова.
Тази температура трябва да се измери в кухината на ректума, като термометърът се поставя на 3-4 см. Измерванията трябва да се извършват по едно и също време - сутрин, още преди жената да стане от леглото.
Източник: medaboutme.ru