Автор
Елена Ангелова

Защо се затваряме за общуване: Или как отблъскваме хората, без да разберем

Ние сами изграждаме бариери пред здравословното и смислено общуване. Някои от нас са прекалено потайни, а други, напротив, са прекалено общителни до степен на натрапчивост. Но къде е тази „златна среда“, която ще даде удовлетворение и хармония в общуването?

Ние развиваме собствен стил на общуване въз основа на нашия житейски опит, морално състояние и черти на характера. Не винаги показваме себе си истински. Някъде не сме казали истината, някъде сме излъгали или сме се престорили... Но здравословното общуване предполага откритост и правдивост без примеси на лъжа.

Защо се „затваряме“ за общуване? Може да има много причини за това: нежелание да покажем собствената си уязвимост, страх от външния свят, напрежение, което сме принудени да изпитваме в определено общество. Околните се държат по същия начин. Но така създаваме невидими бариери пред здравословното общуване.

Бариерите в комуникацията

Осъзнаването на такова чувство като любовта със сигурност е свързано с комуникацията, с нейния „вкус“ и качество. Общуването е ценно не само като обмен на информация, но и като възможност за контакт с микрокосмоса на друг човек. Това изисква талант да се разкриваш пред друг човек. Нека да разберем какви бариери изграждаме (дори несъзнателно) по пътя на доверителната комуникация. Често със собственото си поведение НЕ показваме на любимия човек, че наистина е незаменим за нас. Понякога дори полагаме усилия да скрием този факт. А в същото време очакваме той да ни види зад такова „затворено“ поведение.

Сега си представете чувствата, ако човекът, с когото говорите:

- се опитва да не гледа в очите ви, ако погледът му „гледа“ настрани или надолу;
- ако не ви нарича по име, ако говори така, сякаш се обръща към публиката, а не към вас лично;
- ако емоционалният фон на разговора с вас не се отразява на лицето му;
- ако в разговора се дистанцира и избягва ръкостискането.

В резултат на това имате усещането, че вашият двойник ви държи на известно разстояние. Той се възприема от вас като безразличен, потаен и дистанциран човек, независимо какви положителни чувства изпитва към вас.

Друг пък се чувства комфортно само в „близък бой“. Това е човек, който бързо превключва на „ти“, потупвайки те по рамото, с известна фамилиарност. Подобно бързо заличаване на границите в общуването може да предизвика и чувство на дискомфорт, тъй като може да се възприеме като натрапчивост и дори грубост.

Техники, които ни правят недостижими за „близък“ разговор:

- уверен и твърд тон;
- точни формулировки, в които е трудно да се съмнявате;
- стараете се винаги да имате последната дума;
- моделирате разговора не като събиране, а като излъчване на вашите собствени силни черти.

С този тип комуникация ще направим авторитетно впечатление. Но едва ли ще изразят желание да бъдат приятели с нас. Ако искате да сте сами, можете също така да действате скромно и незабележимо. „Невидимият човек“ е ефективен защитен стил, който гарантира абсолютна самота.

Този вид човек:

- се опитва да не следва модата (момиче не може да използва декоративна козметика);
- говори тихо;
- при посещение избира уединено и тихо кътче;
- не обича да бъде център на внимание;
- в дискотеките седи и гледа как другите танцуват, но самият той не танцува.

Несходство с характерите

Когато отношенията се разпадат има забележителна закономерност. Този модел изглежда така: успешен старт - натрупване на отрицателни запаси - преливане - разпадане на връзката. Паралелно със започването на една връзка ние стартираме и механизъм за нейното разрушаване. Обикновено хората се хранят с взаимоотношенията, изяждат доброто в тях.

Резултатът е празнота

Всеки има свои собствени начини и фактори да стане нещастен в една връзка. Ето списък с тези фактори:

1.Таен фактор – когато започвате връзка, пазите тайни от партньора си. С цел да се ​​пазя, да се опитам да се скрия. Няма никакво значение дали имате основания за подобни тайни. Тайната вече е бомба със закъснител. Ако връзката се насити с тайни, тя ще бъде разрушена.

2. Фактор сродна душа – забелязвате колко си приличате с партньора си. Това ви радва. Но такава ориентация към идентичността на героите в бъдеще ще служи като пречка за нормалното развитие на взаимоотношенията. С течение на времето всяко несъответствие във възгледите ще стане болезнено.

3. Фактор - създаване на имидж. Началото на една връзка възниква чрез определена роля. Тази, която вярваме, че ни кара да изглеждаме добре. Считайки себе си за безинтересен, човек изгражда комуникация върху материала на измислената роля. Но реалното изображение затваря връзката. И разобличението се тълкува като сигнал за скъсване.

4. Тест фактор - когато общува с хора, човек формулира конкретна идея как трябва да се държи в различни ситуации. Изводът е, че всички трябва да съществуват според едни и същи правила. Когато общувате с такива субекти, се оказва, че допускате много „грешки“. Интересното е, че правилата, които трябва да следвате, не ви се разкриват. Трябва да сте нащрек през цялото време. В противен случай връзката ще се разпадне.

5. Фактор - изпълнение на желанията. Неусетно усещане какво очаква вашият партньор от вас, отговаряте на неговите очаквания. Подобно детско желание да „бъдете добри“ влиза в конфликт със собствените ви желания. Не всички желания на вашия партньор ви харесват. В резултат на това се натрупват отрицателни емоции. Ако ситуацията не се промени, раздялата е неизбежна.

Как отблъскваме хората

Има ценни правила, благодарение на които можете да избегнете конфронтацията, водеща до кавга.

1. Не трупайте негативни преживявания. Изживейте ги в съвместна комуникация „според това как идват“.

2. Изяснете се тук и сега. „Разборът“ в тази ситуация трябва да се извърши незабавно, без забавяне.

3. Изразявайте себе си на езика на усещанията и преживяванията, а не на основата на ценностни преценки. Кажете ли "Ти си глупак", със сигурност ще чуете "Ти си глупачка".

Основното условие за здравословна комуникация е уважението към личността, приемането ѝ в цялата ѝ уникалност и несходство. Всички взаимоотношения имат вълнообразна динамика. В трудни моменти, когато емоциите се охладят, е полезно да запомните, че това е нормално.

Невероятно, но факт: Тези исторически личности никога не са правили секс
ПО ЖЕНСКИ
Автор Веселина Петрова

Невероятно, но факт: Тези исторически личности никога не са правили секс

Автор Веселина Петрова

Геният на общуването

Ето няколко нива на комуникация с хората около вас:

Ниво I. Тук всичко е просто. Представете си модела: началник - подчинен, офицер - войник. Твърда, безлична, управленска форма на контакт. Има тема „горе“ и тема „долу“. Комуникационен гений може да се нарече човек, който е в състояние открито да контролира другите. Психолозите наричат ​​този тип „манипулатор“. Манипулаторът обаче, въпреки реалните си постижения и успехи, остава нещастен, тъй като е лишен от близки отношения.

Ниво II. Тук позициите са относително равни (в комуникацията). Тук има доста широк спектър от ситуации: домашни, работни, приятелски. Основният проблем на това ниво е намирането на обща тема. В общуването личността вече има свои очертания. Аз съм общителен човек и ще намеря общ език с всеки.

III ниво - обслужване. Ние не използваме друг субект като средство, а сами се превръщаме в последния за него. Например психологическа помощ. Психологът помага на пациента да реши проблема си. Това е по-дълбоко ниво от споменатите по-горе. Това обаче все още не е чиста комуникация.

Ниво IV - истинската комуникация. То представлява връзката на еднакво свободни и еднакво уникални индивиди. Това не е обмен на информация. Комуникацията засяга неинформационни категории: смисълът на живота, ценностите, идеалите и стремежите. Психологическият принцип на комуникацията е преживяването, съчетано с разбиране. Човек, способен на тази техника, с право може да бъде наречен комуникационен гений.

Така че общуването не е толкова механизъм, колкото изкуство. Откритото излъчване на собствената ви уникалност и виждането на уникалността у събеседника е тайната на здравословното общуване.

Източник: econet