Хората често са склонни да обвиняват различни обстоятелства за неуспешния си живот. А може би все пак щастието е в нашите ръце?
С известно усилие всъщност можете да се почувствате по-щастливи. Ето 10 начина да променим живота си към по-добро. Щастието има много по-малко общо с житейските обстоятелства, отколкото сме си мислили. То до голяма степен зависи от нас самите: то е резултат от установени навици и мироглед. Щастливите хора имат едно обща черта – висока емоционална интелигентност. Вижте как хората с висока емоционална интелигентност сами създават своето щастие.
1. Те не се фокусират върху неща, които не могат да контролират
Ние не можем да влияем на глобалните процеси, протичащи на планетата. Щастливите хора обаче са наясно с това. Те не се измъчват от тревоги заради събития, които не могат да променят.
2. Те избират за какво да се борят
Тези хора се опитват да преодолеят битките в живота без да вредят на себе си. В конфликтите емоциите, които ни контролират, ни карат да се борим безуспешно до последно. Важно е обаче да се научите да управлявате емоциите си, за да избирате разумно „бойните полета“ и да защитавате интересите си само в правилните моменти.
3. Те имат пълноценен сън
По време на сън мозъкът ни се рестартира и премахва токсичните протеини, натрупани през деня. И тогава се събуждаме весели и активни. При липса на сън енергийният потенциал намалява, вниманието и паметта се влошават. Освен това хроничната липса на сън повишава нивата на хормоните на стреса.
4. Имат морален компас
Постигането на успех на всяка цена е грешна стратегия. Ако моралните принципи на човек са нарушени, това причинява негативизъм и загуба на мотивация. Важно е да заемате твърда позиция. Ако ви принуждават да направите нещо, което смятате, че е нередно, настоявайте на своето. Поддържайте своя морален компас работещ.
5. Практикуват физическа активност през делничните дни
Дори 10 минути движение карат тялото да произвежда невротрансмитер, който успокоява и облекчава импулсивността. Тези, които спортуват през седмицата, управляват времето си по-ефективно, по-продуктивни са и имат положителна перспектива.
6. Фокусирани са върху личното си израстване
Има две категории дълбоки нагласи: за даденост и за растеж. Хората с фиксирано мислене вярват, че не могат да се променят. Избягват трудните задачи. Хората с мислене за растеж и развитие винаги се стремят да се променят към по-добро. Те не се страхуват от трудните задачи, а ги възприемат като етап от развитието си.
7. Те поддържат добър ред
Правилно организираното пространство насърчава ползотворната работа. А редът организира и учи на дисциплина. Нуждаем се от всички тези качества, за да постигнем целите си.
8. Те ще подадат ръка за помощ
Когато помагаме на другите, тялото произвежда невротрансмитери, които зареждат с положителни чувства. Например участниците в програми за социална подкрепа преодоляват стреса по-ефективно.
9. Те могат да влизат в състояние на поток
Хората, които постигат състояние на пълно внимание, на пълна концентрация (поток), показват невероятни резултати в дейността си. Потокът е състояние, в което човек се потапя максимално в проекта си, губи представа за времето и не се разсейва от външни стимули. Резултатът е усещане за щастие, повишена ефективност и придобиване на допълнителни умения.
10. Те са сигурни, че най-доброто предстои
Позитивното гледане напред може да ни направи по-щастливи. Това ни позволява да постигнем високи резултати.
Вярвайте, че в бъдеще наистина ви очакват само хубави неща. Така се развива емоционалната интелигентност.
Източник: econet