Домът е място, където се чувстваме спокойни, уютно и удобно. Стараем се да поддържаме имота си чист, редовно да почистваме и изнасяме боклука.
Но има някои неща, които могат да причинят разпространение на инфекции и да причинят здравословни проблеми. На какво да обръщате внимание и как правилно да почиствате жилището си? Ето ги най-опасните за здравето места:
Кухненските гъби
Обикновените гъби за миене на съдове са опасно място за размножаване на бактерии, защото са в постоянен контакт с вода и отнема много време докато изсъхнат. В тях се натрупват хранителни частици, които стават храна за бактерии и гъбички. А постоянната влажност създава още по-благоприятна среда за размножаването на микробите.
За да коригирате ситуацията, сменяйте гъбите си по-често или ги перете при температури над 60 градуса (разбира се, отделно от дрехите). Един лайфхак: ако имате микровълнова печка у дома, поставете гъбата в нея за 1 минута – това ще убие бактериите.
Сифонът на кухненската мивка
В канализацията винаги има влага и остатъци от храна, което означава и бактерии. Проблемът може да се реши с помощта на специални почистващи препарати, с които мивката трябва да се обработва поне веднъж седмично, а най-добре през ден.
Дъските за рязане
Бактериите се размножават особено активно върху повърхността на дървените дъски, така че е по-добре да използвате пластмасови или керамични продукти. Само си представете, че дървената дъска може да съдържа 200 пъти повече микроби от седалката на тоалетната чиния. Идеалният вариант е да използвате отделни дъски за всяка група храни (месо, риба, зеленчуци и плодове), като след употреба ги почиствате с 5% оцет.
Хладилникът и фризерът
Бактериите могат да се размножават дори при ниски температури. Особено внимание трябва да се обърне на чекмеджетата в хладилника, където обикновено се съхраняват зеленчуци и плодове, тъй като именно на тези места най-често се появява мухъл. Премахването на „причината“ не е достатъчно, тъй като гъбичните пари лесно попадат върху други продукти, разположени наблизо.
Редовното почистване на вътрешната повърхност на хладилника със сапунена вода и спазването на срока на годност на храната може да помогне да се отървете от бактериите.
Не по-малко микроби се натрупват във фризера, затова също така е важно да почиствате вътрешната му повърхност със сапунена вода поне два пъти месечно. И, разбира се, не трябва да съхранявате във фризера храна, която не е прясна.
Банята
Това е помещение с висока влажност, така че почистването на банята трябва да се извършва със специална отговорност. Микробите се натрупват в ъгли, цепнатини, във фугите между плочките, в каналите и завесите. За да почистите, трябва да използвате специален дезинфектант, да проветрявате банята по-често или да се погрижите за организирането на добра вентилационна система.
Четките за зъби
Четките трябва да се измиват след употреба, тъй като за една нощ в устната ни кухина се натрупва значително количество бактерии, които на сутринта можем да ги пренесем върху тях.
Вентилационните решетки
Много хора не обръщат внимание на състоянието на решетките, защото са разположени високо. Но именно върху решетките се създават идеални условия за живот на бактериите. По-добре е да инсталирате подвижни конструкции в къщата, които да могат да се свалят и избърсват поне веднъж месечно.
Тоалетната
По стените и пода в това помещение има повече микроби, отколкото в самата тоалетна, защото ако пуснете водата с отворен капак на тоалетната, тогава всички микроорганизми от нея лесно падат на пода и по стените. Решението е винаги да източвате водата със затворен капак и да миете пода и да избърсвате стените в тоалетната поне веднъж седмично.
Бравите на вратите
По дръжките на вратите също се натрупват много вредни микроорганизми, така че по време на почистването им непременно трябва да ги избършете с кърпа, напоена със спирт.
Леглото
Със сигурност знаете, че праховите акари живеят в спалното бельо, което може да причини различни здравословни проблеми. За да избегнете неблагоприятните последици и да си осигурите здравословна нощна почивка, трябва да перете спалното си бельо поне веднъж седмично при температура най-малко 60 градуса.
Дрехите
Дрехите трябва да се перат толкова често, колкото спалното бельо, тъй като влизат в контакт с тялото и бързо натрупват бактерии. Давайте ги на химическо чистене дори ако изглеждат чисти, но са били носени няколко дни.
Джаджите
Това не са само смартфоните, но също и таблетите, компютърните мишки, клавиатури и други неща, които често докосвате. Те трябва да се избърсват редовно със специални кърпички.
Не забравяйте за общото основно почистване на жилището, което трябва да се извършва всеки месец. Обърнете внимание на зоните под леглата и шкафовете, нишите и рафтовете, където се натрупват големи количества прах и съответно - микроби.
Чистият дом е ключ към вашето добро здраве.
Източник: econet