Автор
Елена Ангелова

Прости психологически техники поддържат и пазят семейното щастие

Семейните отношения изискват постоянна работа. Това е упорит труд и отговорност един към друг.

Ето защо, ако и двамата се стремят да поддържат щастлив семеен живот, можете да използвате някои полезни психологически техники. Те са много лесни за овладяване и прилагане, а резултатите ще ви изненадат приятно.

Семейното щастие е в основата на благополучието. То е сигурно убежище, защитна крепост и мир. Това е мечтата на всеки от нас. Възможно ли е да насочите изграждането на семейните отношения в правилната посока, така че вашата семейна лодка да не се разбие в ежедневието, в непримиримите противоречия и разногласия?

Семейното щастие: Как да го опазим?

Семейният живот е многостранен. Той включва репродуктивна, образователна, битова, икономическа, развлекателна и сексуална сфери. В идеалния случай всички области на семейното функциониране трябва да са в най-добрия си вид! Това може да се постигне. Шансовете ще бъдат по-големи, ако всички членове на семейството се ангажират с това и искат да предприемат съответните действия.

Тайната на семейното щастие

Човек в лоното на семейството иска да намери комфорт, мир, увереност, чувство на щастие - всичко това е отражение на собственото му удовлетворение. Точно тук е уместно да си спомним за игрите. Тази форма е подходяща за следните области: свободно време, емоционално, сексуално, духовно общуване.

Реалният живот изправя всяко семейство пред материални задачи и насочва енергията към решаване на битови и икономически проблеми. Как можете да обогатите тези области, които се считат за второстепенни в живота? Чрез практикуване на традиции и игри. Не трябва да ги изтласквате на заден план, тъй като те са в основата на интимността и симпатията.

Една проста тайна за семейно щастие са брачните игри. Тук сексуалните игри веднага ни идват на ум. Да, това също е важен елемент от сетивната и емоционалната сфера. Но не става дума за тях.

Ето списък с градивни за семейния живот игри:

„Ценя те за...“

Съгласете се поне два пъти на всеки 7 дни вие и вашият съпруг да изключвате телевизора, мобилните телефони и да създавате пълно спокойствие и тишина. Посветете на това от 10 минути до половин час. Физическият контакт се насърчава, когато се прегръщате. Тази игра се основава на разговор. Нека всяко ваше изречение започва по следния начин: „Ценя в теб...“. Ключът е да имате положително послание. Научете се да не се повтаряте. В началото може да сте колебливи и смутени. Но с времето ще се появи затопляне и радост.

"Докосвания"

Тази игра се счита за сексуална. Но това е погрешно схващане. Психолозите съветват в тази игра да не се преминава от докосване към интимност. Разбира се, това не е забранено. Но все пак... Докосванията продължават 10-15 минути. „Къпете се“ в прегръдките си, галете се по главата, лицето, ръцете. Не говорете, напротив, можете да се вслушвате в усещанията на собственото си тяло. Погледнете партньора си, слушайте го как диша.

"Брачна конференция"

Тази игра може да ви даде много - да ви даде възможност да си разказвате за важни неща. Вашият партньор трябва да слуша внимателно. Не позволявайте на телевизора или телефона да ви разсейват. Изключително полезно е, ако партньорите отделят поне един ден в седмицата, за да се потопят в интересите на своя съпруг (съпруга).

Играта за начинаещи продължава 15 минути (времето постепенно се увеличава до половин час). Всеки говори за това, което иска да сподели (за увлекателна книга, за ситуация в работата, за инцидент на улицата). Препоръчително е да изберете неутрална/положителна тема. Партньорите се слушат внимателно, вмъкват бележки на съгласие и проявен интерес. Контактът с очите е много важен. След това партньорите си сменят ролите.

Ето още една полезна техника, която се провежда под ръководството на психотерапевт. Техниката на „положителния обмен“. Всеки партньор прави списък от 3 вида дейности, които другият трябва да изпълнява, за да му доставя радост. Дейностите трябва да бъдат формулирани по позитивен начин, фокусирани върху това, което всеки иска да бъде направено (а не обратното).

Следващ етап. Съпрузите изпълняват 3 положителни искания от партньора си. По време на процеса може да се появи тенденцията на партньорите да се конкурират. Това е добре. Идеята е задачата да изглежда така: кой може да достави радост на партньора си в по-голяма степен? Ако двойка или отделен член на семейството не иска да прави това упражнение, тъй като не вярва в неговата ефективност, терапевтът ще изрази мнението, че всеки има право на собствена гледна точка. Но той все пак ще посъветва „експериментът“ да продължи.

На следващия етап се смята, че терапевтът е дал възможност на партньорите да конкретизират собствените си желания и очаквания и всеки от тях да разбере, че е наясно с желанията на съпруга. Това ще помогне, например, да спрат взаимните обвинения и ще насърчи всеки съпруг да се вслушва в желанията на другия.

Работата продължава, докато партньорите се научат да се ангажират да правят положителни неща един за друг и да ги прилагат на практика. По този начин двойката може да бъде ангажирана в конструктивен процес на създаване на приятни моменти един за друг, за разлика от процеса на взаимна критика и словесни атаки.

Тази техника се използва за развиване на умения за положително отношение и поведение в брака. Тя може да бъде средство за спиране на властовите игри в семейството и насочване на действията на съпрузите в градивна посока. Техниката „Положителен обмен“ насочва участниците да гарантират, че първо приемат и разбират нуждите на другия и признават правото си на пълноценно съществуване.

Много семейства имат шанс да бъдат съживени благодарение на простите техники, описани по-горе. Никога не е късно да научите как да изграждате и укрепвате семейните си отношения.

Източник: econet