С порастването децата стават все по-любопитни, особено след като физическите способности им позволяват да постигнат това. Интересът към това какво ядат родителите и другите хора е специална област за него. Първо, детето иска да изпита ново сетивно изживяване: нова текстура на продукта, нов вкус, нови тактилни усещания при контакт с храната. Второ, това е един от начините то да покаже приликата си със значим за него възрастен.
Не забравяйте, че децата са склонни да повтарят действията на родителите си, за да бъдат като тях: ето бебе, което държи телефон играчка до ухото си и сякаш възрастен говори в слушалката. Храни куклата, както майка му храни него, забива невидими пирони с играчка чук като баща му.
Яденето на това, което ядат възрастните, е нормално желание за бебето. Ако възникне ситуация, в която трябва да откажете на дете някакъв продукт, тогава, на първо място, помислете - наистина ли си струва категорично да откажете, или е възможно да задоволите неговия интерес към храната? Например, възрастен яде паста с морски дарове, а детето протяга ръка към вилицата. Първо помислете: опитвало ли е детето преди всичките съставки на това ястие?
Ако отговорът ви със сигурност е „да“ защо не позволите на вашето бебе да го опита и сега? Да, наистина, готовото ястие е по-пикантно от отделно сварените макарони и месо. Но в малки количества след една година детето може да се запознае и с подправките.
Или друг пример - мама сладко похапва кифличка със стафиди и сметана. Да, добавената захар не е най-добрата съставка в диетата на бебето, но малка доза няма да навреди на никого. А детето ще задоволи интереса си, а нервните клетки на майката ще останат спокойни и здрави.
Ако говорим за ястия, които според вас са неприемливи за бебето или са обективно опасни като маринованите гъби, суровата риба, пържените пилешки крилца и други подобни тогава трябва меко, но уверено и настойчиво да обясните на бебето за това.
В идеалния случай направете това с възможно най-неутралната интонация, тъй като на възраст от година, година и половина децата разбират доста ограничен речник. Но за сметка на това разчитат емоциите на околните перфектно. Следователно, колкото повече емоции съпътстват отказа, толкова повече детето ще иска да опита това ястие.
Като цяло е важно да се разбере: Малките деца постоянно се нуждаят от нови преживявания и нови впечатления и въпросът за храненето не е изключение. Ето защо всички експерти по храненето на децата препоръчват да се разшири диетата им възможно най-много с плодове, зеленчуци, разнообразие от зърнени продукти и да се контролира достатъчно количеството на приеманите протеини.
Когато бебето редовно има възможност да получава широка гама от храни с различни цветове, вкусове и текстури, тогава физиологичната нужда от търсене на нови сензорни преживявания ще бъде по-малка.
Ако не сте сигурни, че в даден момент ще можете да откажете на детето си определен продукт, по-добре не го яжте в присъствието на детето. Защото за бебето обективно е трудно да разбере защо мама може да яде това, а то не може?!
Д-р Карина Петрова, детски невролог, сертифициран консултант по детски сън