Саксийните цветя не само украсяват дома, но също така подобряват здравето и влияят положително на биоенергийното равновесие.
1. Алое
Алое е типичен сукулент, съхраняващ вода в месестите си листа, което го прави изключително устойчиво на засушаване. Въпреки че го наричат столетник заради рядкото му цъфтене в домашни условия, то може да цъфти ежегодно. Алое расте бързо и е достатъчно да имате само един възрастен екземпляр.
Ползи: Съдържа вещества, потискащи растежа на ракови клетки, регенерира тъканите и убива патогенни бактерии. Сокът от алое унищожава стафилококи и стрептококи и подпомага зарастването на рани. Най-силни лечебни свойства има при растения над три години.
2. Спатифилум
Това елегантно растение с дълги листа и бели цветове е лесно за отглеждане. Обича светлина, топлина и висока влажност, но понася и засенчване.
Ползи: Пречиства въздуха от фенол, бензол и формалдехид. Убива микроорганизми и е полезно при наличие на плесени. Намалява стреса и емоционалното напрежение.
3. Хибискус
Китайската роза има лъскави листа и пищни цветове. Тя се нуждае от разсеяна светлина, топлина и умерена влажност, като издържа на краткотрайно застудяване.
Ползи: Подобрява биоенергетиката на дома, насърчава решителността и дружелюбността, прочиства въздуха и е източник на кислород. Цветовете се използват за антиоксидантен чай.
4. Лимон
Лимонът е чувствителен към влажност и течение, а промяната на мястото му причинява листопад. Той се нуждае от много светлина и топлина.
Ползи: Листата и плодовете му унищожават бактерии и помагат при респираторни заболявания. Лимоновото масло повишава мозъчната активност и успокоява нервите.
5. Каланхое
Това растение обича ярка светлина, но избягва директното слънце. През зимата се полива рядко.
Ползи: Сокът от каланхое спира кръвотечения и ускорява заздравяването на рани. Пречиства въздуха от патогенни микроби и има антивирусен ефект.
6. Мушкато
Популярно като градинско цвете, мушкатото може да се отглежда и на закрито. Изисква светлина и умерено поливане.
Ползи: Ароматът му успокоява и прогонва насекоми. Пречиства въздуха и помага при безсъние и депресия.
7. Хлорофитум
Лесен за отглеждане, хлорофитумът расте добре и на светло, и на сянка, като понася засушаване.
Ползи: Пречиства въздуха от токсини и продукти на горенето. Подобряването на ефекта става с добавяне на дървени въглища в почвата.
8. Нефролепис
Тази папрат обича влажност и редовно поливане, но вирее и на сянка.
Ползи: Стимулира имунната система и ободрява. Близо до електронни устройства намалява тяхното излъчване.
9. Хамеропс
Тази бавнорастяща палма е устойчива на сух въздух и обича обилно поливане.
Ползи: Пречиства и овлажнява въздуха, обогатявайки го с кислород.
10. Бегонии
Бегониите са декоративни или цъфтящи и виреят добре на сянка.
Ползи: Отделят фитонциди, които унищожават микроорганизми и пречистват въздуха от токсини.