По време на бременността жената периодично усеща леки ритмични контракции. Една от причините за това явление - хълцането на бебето в корема. За да не се притеснявате от това, трябва да знаете защо се случва.
Защо бебето в корема хълца?
Хълцането на плода в утробата на майката се проявява по различни начини: леко тиктакане, подръпване, тласъци или пулсации. Някои жени усещат монотонно блъскане или вибрация в коремната област. Продължителността също не е еднаква – едно бебе може да се успокои след 2-3 минути, но друго може да хълца поне един час.
Хълцането е свиване на диафрагмата на бебето, което обикновено се появява по следните причини:
- плодът се подготвя за дишане и за естествените движения на преглъщане и сучене;
- бебето поглъща амниотична течност, чийто излишък се освобождава с хълцането.
За какво друго може да говори хълцането на бебето в утробата?
Точните причини за хълцането на плода все още не са известни на специалистите, така че можем да изразим само предположения. Съществува и друга вероятна причина за хълцането на плода - това е „недостигът“ на кислород - фетална хипоксия. Хълцането не е 100% признак за фетална хипоксия, за нея говорят и други признаци, които се регистрират от лекаря по време на прегледа и наблюдението на бременната жена.
Това е увеличение или намаление на броя на сърдечните удари на плода (нормално 120-160 удара в минута), сърдечни аритмии, продължителна повишена подвижност на плода, намален фето-плацентарен и маточно-плацентарен кръвоток. Ето защо наблюдението на бременността от специалист е изключително важно.
Все пак хълцането на плода не е най-неприятното явление, с което може да се сблъска бъдещата майка. Има много по-деликатни проблеми, които очакват повечето жени след раждането на бебето.
Какво да правим, ако бебето често хълца в стомаха?
Ако хълцането не се появява всеки ден и честотата му е не повече от 2-3 пъти дневно, това показва нормално развитие на плода и няма причина за притеснение. Но в случаите, когато ритмичните подтици станат редовни, е необходимо да се консултирате с лекар, за да се изключат възможни патологии.
Да разберете защо бебето често хълца в корема, ще помогнат такива диагностични методи като:
- Преглед от гинеколог
Лекарят ще запише и оцени продължителността и честотата на хълцането.
- Доплерометрия
Доплеровият ултразвук ще помогне да се установи дали кръвта циркулира правилно в аортата на плода и съдовете на пъпната връв. Намаленият кръвен поток може да означава хипоксия.
- Кардиотокография
При това изследване е възможно да се усети, измери и дори чуе биенето на сърцето на бебето, както и да се запише честотата на неговите контракции.
Ако бъдат открити някакви аномалии, лекарите поемат контрола върху състоянието на жената и бебето до края на бременността. Между другото, много жени се интересуват кога ще започне дългоочакваното раждане след премахването на слузната запушалка.
Преди да отидете на лекар, опитайте други начини да се отървете от хълцането при бебето. Ако свиването на диафрагмата на плода ви пречи да спите, променете положението си и се обърнете на другата страна. Полезно е да изпълнявате дихателни упражнения - бавно вдишвайте въздух през носа и издишвайте през устата в продължение на 8-10 секунди.
Когато има ритмични напъни, жената трябва напълно да се отпусне, да се разходи на чист въздух и да изхвърли излишните си притеснения. Само по този начин е възможно да се осигури на бебето нормално снабдяване с кислород и да се успокои хълцането.
Хълцането на плода в утробата на майката е нормално явление и се оказва патология в изключително редки случаи (но дори и тогава оплакванията от хълцане няма да са основните). Това е един вид тренировка на белите дробове и диафрагмата преди раждането. Лечението на хълцането на плода не е необходимо, опитайте се да успокоите себе си и да успокоите бебето по други начини.
- Излезте на чист въздух, особено ако сте прекарали много време на закрито. Дишайте дълбоко и плавно. Поглаждайте корема на бебето си.
- Може би бебето се е почувствало неудобно - седели сте дълго време пред компютъра или сте спали в неудобна поза. Разходете се малко, сменете позицията.
- Преразгледайте диетата си - случва се бебето ви да реагира на определени храни с хълцане. Ако има връзка, опитайте се да премахнете дразнителя от диетата или поне не го яжте през нощта.