Нека започнем да развенчаваме митовете за бременността с най-младия от тях. А именно, че прегледът с ултразвук влияе негативно върху бебето в утробата на бъдещата майка. Ултразвуковият диагностичен метод се използва активно в света от 80-те години на миналия век насам. И като всяка иновация, веднага поражда вредни слухове за потенциалната му опасност.
Липсата на информация обаче може да има по-силно отрицателно въздействие върху развитието на плода, отколкото уникалната възможност за визуално наблюдение на състоянието му. Световната здравна организация счита ултразвука за безопасен диагностичен метод по време на бременността. А също и за много информативен: ултразвукът дава на лекаря огромно количество ценни данни за хода на бременността и за развитието на детето.
Обикновено бъдещата майка се подлага на три прегледа с ултразвук. Проучването през първия триместър (между 10 и 14 седмици) позволява на наблюдаващия лекар точно да определи продължителността на бременността, както и да открие навреме сериозни патологии, като извънматочна бременност, редица сериозни състояния и генетични заболявания на ембриона. Още на този етап ултразвуковата диагностика може да покаже колко бебето е пораснало в корема на майката.
Проучването на втория триместър (най-често между 20 и 24 седмици) позволява на специалиста да оцени състоянието на всички органи на плода. И ако е необходимо - да коригира тактиката си за управление на бременността. Този ултразвук е незабравим за бъдещите родители, защото при него те научават какъв ще е полът на тяхното бебе.
Ултразвукът в третия триместър се извършва между 32 и 34 седмица и дава информация за състоянието на плацентата, размера и други показатели за развитието на плода. Този тест позволява на лекаря да подготви себе си и бъдещата майка за безопасно раждане.
Десетилетията на успешно използване на ултразвука направиха възможно почти напълно да се разбие този мит за бременността и се надяваме, че в близко бъдеще той ще изчезне напълно, коментират медиците.
Източник: huggies.ru