Едно от най-страшните неща за майките през първите дни е пъпчето на бебето. Всяка майка се страхува да не направи нещо грешно и се старае да се грижи правилно за него. И все пак, докато не падне пъпа, притеснението си остава. Точно затова днес ще ви дадем съвети как да се справите с пъпчето на бебето без да се страхувате.
Веднага след като бебето се роди, лекарят поставя скоба върху пъпната връв и я отрязва. Кръвта спира да циркулира по съдовете и бебето започва да диша и да се храни самостоятелно.
Съществуват два начина за отстраняване на пъпната връв:
1. Към пъпната връв се прикрепя щипка. След 4-5 дни остатъкът изсъхва и се отделя от пъпа. Остава само малка раничка, която трябва да се поддържа чиста, докато заздравее.
2. Пъпната връв се отстранява на втория ден след раждането и се поставя специална превръзка. След известно време натискът на превръзката се отслабва и след 24 часа тя се отстранява. На мястото на раната остава коричка, която пада след 6-7 дни.
)
След изписването от родилния дом майката трябва сама да полага подходящи грижи за раната, което изглежда страшно, но всъщност не е.
Преди раната да заздравее напълно, може да минат няколко седмици. Времето зависи от индивидуалните особености и дебелината на пъпната връв. За да заздравее по-бързо пъпната рана, е необходимо да проветрявате по-често помещението, да оставяте бебето голо, за да може кожата да диша и пъпната връв да изсъхне. Докато раната не е напълно заздравяла, не къпете бебето, достатъчно е да избършете кожата с кърпа, напоена с топла вода. Но ако има такава нужда, областта около пъпа трябва да се подсуши добре.
В никакъв случай не трябва самостоятелно да се откъсва останалата част от пъпната връв. Достатъчно е редовно да избърсвате раната с памучни тампони и да я проветрявате. Основното е останалата част от пъпната връв да не се трие в пелени, памперси или дрехи. Заздравялата пъпна връв придобива същия цвят като кожата на корема.
Ако раната е започнала да кърви, трябва да я третирате особено внимателно. Редът на лечение:
Потопете памучен тампон във водороден пероксид.
Намажете раната.
Внимателно отстранете всички остатъци с памучен тампон.
Честота на процедурата - 2-3 пъти дневно. Ако върху пъпа се появи коричка, тя трябва внимателно да се отстрани с пероксид и памучни тампони.
Новороденото бебе трябва да се заведе на лекар, ако:
кърви много;
има повишена телесна температура;
има подуване или зачервяване около пъпа;
от пъпа се отделя течност със сивкав или жълт цвят и неприятна миризма.
Това може да означава наличие на инфекция.