Автор
Теодор Муховски

Квадратът на Декарт: проста техника, която ви учи как да вземате трудни решения

В психологията една от най-ефективните техники за вземане на решения е квадратът на Декарт. Тази техника е разработена от известен френски философ и математик, който с откритието си дава голям принос към системата от съществуващи практики. Квадратът на Декарт помага да се вземе правилното решение въз основа на рационален подход и проучване на съответните последствия.

Психологът Олга Романов разказва как да работите с горепосочената техника, която може да ви доведе до правилния отговор.

Техника с четири въпроса

Методът на Декарт може да се сравни с най-простата техника за претегляне на плюсовете и минусите на даден избор, когато вземате лист хартия с химикалка и записвате в две колони всички плюсове и минуси, а след това правите сравнителен анализ.

Методът на философа и математика Рене Декарт обаче е по-подробен и рационален. Той предлага да се обмисли собственото решение от четири страни с помощта на ключови въпроси. Даденият метод изследва не само два пътя на развитие, но и всички последствия, свързани с тях.

Разгледайте четирите въпроса, залегнали в основата на цитираната техника:

- Какво ще се случи, ако това се случи?

- Какво ще се случи, ако това не се случи?

- Какво няма да се случи, ако се случи?

- Какво няма да се случи, ако не се случи?

Първият въпрос определя ползите от решението и служи като основен мотиватор. Например: "Ако приема предложението за нова работа, ще получавам висока заплата" или "Ако приема това бизнес предложение, ще бъда официално нает".

Вторият въпрос оценява потенциалните последици от конкретното решение, които често могат да надхвърлят ползите, разгледани в първата точка. Например: "ако остана на старата си работа, ще спестя време и пари за пътувания, ще мога да бъда близо до колегите и приятелите си".

Третият въпрос показва какво ще изчезне от живота ви, ако отговорите утвърдително. Например: "ще загубя възможността да работя с гъвкаво работно време" или "ще загубя здравната си осигуровка".

Четвъртият въпрос включва двойно отрицание, което на пръв поглед може да изглежда доста объркващо. Затова е най-добре да опростите твърдението, като го замените с "какво ще загубя, ако това не се случи?". Например, ще загубите възможността за кариерно развитие.

Как да работим с квадрата на Декарт

Опитайте се да напишете във всяко от четирите квадратчета от 3 до 5 възможности за отговор, като не се ограничавате само с първата мисъл, която ви дойде на ум. Това ще ви помогне да видите възможните начини за по-нататъшно развитие на ситуацията и да не пропуснете нищо.

Запишете конкретни и смислени предимства и недостатъци, като избягвате фрази от типа „Отдавна искам да направя това“ или „Страхувам се да го направя". Заменете неясните твърдения със съществени факти, като например: "Ще получа голямо увеличение на заплатата", "Ще загубя обичайния контакт със старите си приятели" или "Ще бъда сам в непознат град".

По този начин квадратът на Декарт ви позволява да обмислите всички възможни сценарии на ситуацията и да помислите за скритите моменти, които лесно можете да пропуснете.

Експертите са в шок: Тайният метод против стареене на Том Круз е много опасен
ЗВЕЗДИ
Автор Ива Петрова

Експертите са в шок: Тайният метод против стареене на Том Круз е много опасен

Автор Ива Петрова