Никненето на зъби при бебета е вълнуващ и труден процес както за детето, така и за родителите. Но той е и важен показател за пълноценното развитие на децата.
Въз основа на времето, принципите и сдвояването на зъбите, лекарите могат да си направят изводи за развитието на детето и дори да предположат наличието на сериозни заболявания, ако има такива. Съществуват много митове около никненето на зъбките на новородените, които изискват обяснение и разглеждане.
Първите зъбки при бебетата се появяват на шест месеца, обикновено това са долните предни резци. Но времето, необходимо за появата на зъби при различните деца може да варира - от 6 до 10 месеца. Следвайки принципа на чифтосването - последователното пробиване на една и съща група зъби на горната и долната челюст, следващите в устната кухина се появяват горните предни резци - на 8 - 12 месеца.
)
Идва ред за пробиване на страничните резци
Това настъпва приблизително по едно и също време - 10 до 16 месец. С появата на тези зъби бебетата вече могат да отхапват храна и с нетърпение се възползват от всяка възможност за това. От 13 месеца нататък първите кътници се появяват в устата на децата. Родителите често ги наричат кътници (все пак всички зъби имат корени). На долната челюст времето на появата им е приблизително 13-17 месеца, на горната челюст - съответно 13-18 месеца.
След появата на първите кътници, които са необходими за смилане на храната, кучешките зъби на горната и долната челюст започват да пробиват около 1,5 до 2 години. А крайните зъби при кърмачетата в млечната захапка са вторите кътници, които пробиват между 2-3-годишна възраст.
В резултат на тази последователност млечните зъби на децата, които са 20, трябва да поникнат напълно до 3-годишна възраст. Това ще бъде признак за хармонията в тяхното развитие и за липсата на тревожни признаци и симптоми.
Никненето на зъби е сложен процес и е свързан с някои неприятни усещания
Ето защо някои деца имат нужда от помощ през този период. За да облекчите неприятните симптоми директно в устната кухина, можете да подарите на детето си гризалки – пластмасови, дървени, но най-практични са силиконовите със специална течност вътре, която може да бъде предварително охладена. Студът облекчава подуването, паренето и сърбежа. Често децата сами намират „гризалки“ по свой вкус - каквото им попадне в устата.
Ако детето е кърмено бебе, тогава най-доброто „лекарство“ при неразположенията през този период ще бъде майчиното мляко. Капризите и промените в настроението, неприятните усещания в устната кухина изтощават бебето и то повече от всякога се нуждае от майчината грижа и любов. Ето защо педиатрите препоръчват да кърмите бебето си възможно най-често.
)
Лекарства – само в краен случай
В крайни случаи, когато народните средства не помагат, можете да използвате лекарства – специални гелове за зъби, които обаче могат да съдържат химически анестетик (новокаин). Или да се основават на естествени билки. Във всеки случай те трябва да бъдат препоръчани от лекар, който е претеглил всички рискове и последствия.
А родителите трябва стриктно да следват инструкциите за употребата им и в никакъв случай да не разширяват показанията за приложението им или да увеличават честотата на приложение и количеството на използвания гел.
Източник: medaboutme