Тези прости техники ще ви помогнат да се справите с безпокойството, стреса, гнева.
Всички емоции са много важни. Но също така е важно да имате спокойствие във всяка житейска ситуация. Изследователи твърдят, че всеки ден в главата ни идват около 60 000 мисли. До 80% от тях са отрицателни или повтарящи се. Добавете към това завладяващите ни емоции, реакциите към действията на другите, стреса и общата умора...
Нищо чудно, че ни е толкова трудно да запазваме спокойствие. Сякаш в главите ни е включена „аларма“. И така: Как да запазваме спокойствие?
1. Просто се спри
Ако нещо е включено, то може да бъде изключено. Или да превключите. Има много техники, които могат да ви помогнат да промените вълната и да намерите вътрешен мир. В крайна сметка нашето спокойствие е в нашите ръце.
Когато умът е в режим на реакция заради заплаха, той не може да възприеме необходимата информация или да направи трезва оценка на случващото се. Така че, каквато и да е причината за вашето безпокойство, първо си направете почивка. Това, което изглежда толкова просто, обаче е най-трудната стъпка за повечето от нас. „Прекалено съм зает“, „Това няма да работи при мен“, „Трябва да направя нещо точно сега“ е , което ни идва на ум, когато хората ви съветват да намалите темпото.
Но винаги има няколко секунди за дълбоко дишане. Дори само за една минута спиране започва процес на релаксация.
)
2. Преместете се в пространство на покой
Представете си място, където се чувствате добре и спокойно. Затворете очи и се опитайте да го видите във всичките му детайли - цветове, миризми, усещания и звуци. Това е вашето лично пространство на мир.
Пространството на спокойствие може да бъде естествено природно кътче или вашата всекидневна - всяко място, където се чувствате сигурни. Измислете дума, за да го опишете. Например „спокойствие“, „дзен“ или „хармония“. Докато продължавате да визуализирате пространството на покой, мислено повторете избраното за него име. Нека образът и думата се настанят в ума ви.
След като отделите известно време за това, в бъдеще във всяка ситуация ще можете бързо да се премествате в пространството на покой, произнасяйки името му наум. След секунда ще сте на брега на езеро или в спалнята си, където цари тишина и спокойствие.
3. Потупване
Потупването е техника, която помага да се отпуснете, да облекчите стреса и да се дистанцирате от проблемите. Бавно потупвайте с пръсти последователно от лявата и дясната страна - или по бедрата, или по средата на рамото (в този случай кръстосайте ръце пред гърдите). Направете това лесно, бавно и ритмично, само 20 пъти.
Представете си, че свирите на барабан, удряйки го с лявата си ръка и след това с дясната ръка, със същата скорост, с която бавно пляскате с ръце. 20 потупвания и ще усетите как напрежението отстъпва място на спокойната концентрация.
4. Визуализирайте дишането си
Съсредоточете се върху дишането си и визуализирайте положителни образи, които ви изпълват със сила. Например, по време на всяко вдишване можете да си представите една такава картинa: Зареждане с гориво. Когато вдишвате, все едно наливате гориво в резервоара си. Това изображение помага за активиране на усещане за енергия, сила и презареждане.
Връзка с природата. Много хора предпочитат да търсят изцеление и сила сред природата – там, където има вода, планини, дървета. Например образът на морето при всяко вдишване може да се визуализира като механизъм на свежест и пречистване.
Връзка с науката. Представете си как с всяко вдишване мозъкът ви се променя, клетките ви се насищат с кислород, тялото ви става по-спокойно и отпуснато.
5. Наблюдавайте домашните си любимци
Ако искате да научите кога да натиснете паузата, за да си починете и да се презаредите, гледайте как кучетата и котките релаксират. Те са истински дзен майстори. Те не се притесняват какво ще се случи в следващия момент, не мислят за пропуснатите възможности. Докато почиват, те се концентрират изцяло върху тази дейност. Струва си да обърнете внимание на тази тактика. Животните са господари на Дзен. Да се учим от тях.
)
6. Внимателност
Гневът и другите силни емоции са като огън: те изгарят самоконтрола и ни карат да правим и казваме неща, за които по-късно съжаляваме. Но ако поставите една емоция под прожекторите на вниманието, тя незабавно ще започне да губи своята разрушителна природа.
Когато почувствате гняв, кажете си: „Докато вдишвам, знам, че в мен има гняв. Докато издишвам, знам, че аз съм моя гняв." Ако забележим проявите на гнева и го наблюдаваме внимателно, той няма да може да завладее цялото ни съзнание.
Тази техника работи и с други емоции. Осъзнаването не ги потиска или прогонва. То просто се грижи за тях, както по-голямата сестра се грижи за по-малката - с грижа и любов.
7. Погледнете дланта си
Ето една прекрасна история от Thich Nhat Hanh: „Имам приятел, който е художник. Когато напусна Виетнам преди много години, майка му го хвана за ръката и каза: „Ако ти липсвам, погледни дланта си и веднага ще ме видиш“.
В дланта си можем да видим подкрепата на близки, на хиляди поколения предци и потомци. В нашите ръце почива всеки камък, всяко листо и всяка пеперуда на света. И винаги са с нас, за да ни успокояват и подкрепят.
8. Преминете към действие
Когато емоциите вземат връх, в нас сякаш се включва механизъм, който активира паника, страх и гняв. В този момент можете да започнете да превключвате, като се фокусирате върху конкретните действия, които трябва да предприемете, за да се случат нещата, а не върху рисковете или опасностите. Помислете какво ще направите, а не какво искате да избегнете.
9. Листата на дърво
Опитайте се да си представите проблемите си като листа върху дърво. Ще намерите решението, ако се замислите за истинската природа на клона, който храни и приютява листата, или погледнете дълбоко в корените, от които растат клоните с проблемни листа.
10. Бъдете гъвкави
В трудни ситуации събираме силата си в юмрук и се опитваме да сме твърди. Ние сме като дъб насред буря. Но ако духа много силен вятър, дъбът се чупи. Друго нещо е върбата - тя се навежда към земята, а когато вятърът утихне, се изправя и става по-силна от преди.
Твърдостта невинаги е добро нещо. Вместо да се съпротивлявате на естествения ред на Вселената, много по-полезно е да се научите да бъдете гъвкави. Лейте се като водата и се смесвайте с всичко, което се случва. Както е казал писателят Йохан Якоб ван дер Льов:
„Животът не е проблем, който трябва да бъде разрешен. Това е реалност, която трябва да се усети“.
Позволете на живота – с всичките му преживявания – да тече през вас.
От книгите "Десет минути до Дзен", "Вътрешен войн", "Мир във всяка стъпка", "Страхувай се, но действай", econet