Автор
Антония Михайлова

300 срещу 30 лв.: Защо някои дънки струват цяло състояние? Истината за цената им, която не ти казват

Дънките – безспорната класика в гардероба на всеки. От рок легендите до студентите в университета – няма човек, който да няма поне един любим чифт. Но защо някои дънки струват колкото вечеря в кварталното бистро, а други – колкото уикенд в бутиков хотел?

Разликата далеч не се крие само в логото и етикета. Истината е в самата "душа" на дънките – начинът, по който са създадени.

При дънките от по-висок клас всяко малко действие е изкуство – от ръчното кроене до финото почистване на подгъва. Бродериите, апликациите и използваните бои не са просто декорация – те са гаранция за дълголетие и уникален вид. Дори скритите детайли като двойните шевове, резервните копчета или качествените метални ципове вдигат стойността на дрехата.

А знаете ли какво е "специално изпиране"? Представяте си го като спа процедура за платовете – обработка, която придава на дънките онази автентична мекота, които евтините модели просто нямат.

Още един ключов фактор. Колкото по-голям е един бранд, толкова по-силна е и неговата покупателна способност – големите поръчки водят до по-ниска себестойност на всяка бройка. Много фабрики работят именно на този принцип – цената на продукцията пада с нарастване на обема. Малките бутикови брандове обаче често залагат на по-ограничени серии, при които всеки чифт дънки е почти като ръчно изработен шедьовър. Поради това, когато изберем дънки от малка бутикова марка, където се произвеждат ограничени серии, логично е да плащаме повече за този продукт.

Да не забравяме и материята – 100% органичен памук, селектиран от плантации в Япония или Италия, е нещо съвсем различно от евтините смеси със синтетика. Според Шели Роджърс от Earthday.org това е и една от причините японските и италианските дънки да са винаги премиум качество.

От фабрични панталони до символ на бунт и свобода: Еволюция на дънките и как се превърнаха в моден феномен
МОДА
Автор Антония Михайлова

От фабрични панталони до символ на бунт и свобода: Еволюция на дънките и как се превърнаха в моден феномен

Автор Антония Михайлова

Това директно засяга и моралната страна на въпроса – как и при какви условия са произведени тези дънки. Като отговорни потребители не можем да игнорираме това. "Ако плащате само 20 долара за чифт, със сигурност по веригата е понесъл тежестта – най-вероятно под формата на ниско или дори несправедливо заплащане", казва дизайнерката Жаклин Даян в интервю за HuffPost.

И в крайна сметка – изборът на дънки не е просто въпрос на стил или цена, а отражение на ценностите и приоритетите, които носим със себе си всеки ден.