Тялото вътрешно преживява всички чувства, които старателно крием дори от себе си. Рано или късно обаче натрупаните проблеми напомнят за себе си – проявяват се като психосоматични заболявания.
„Мозъкът плаче, а сълзите му отиват в сърцето, черния дроб, стомаха...“ – пише известният руски учен, лекар и психолог Александър Лурия. Терминът „психосоматика” е въведен в научното обръщение от немския лекар Хайнрот преди 180 години. Болезнените явления се наричат психосоматични само ако се установи пряка връзка между тяхното възникване и съответните психоемоционални фактори и психотравматични събития.
В днешно време психосоматичните разстройства (PSD) са все по-чести в детска възраст. За съжаление педиатрите знаят малко за тях и затова тези заболявания остават неразпознати.
)
Болезнена оценка
Първо място сред ПСД заемат психогенните разстройства на стомашно-чревния тракт (хроничен гастродуоденит и гастрит, жлъчна дискинезия, реактивен панкреатит, по-рядко - язва на стомаха и язва на дванадесетопръстника).
Тясната връзка между храносмилателните разстройства и нервно-психическата сфера е известна отдавна. Не напразно психолозите образно наричат стомашно-чревния тракт „звуковият орган на емоциите“. Неуравновесените деца изпитват гадене и повръщане и при най-малкото вълнение, гняв, болка, страх и безпокойство. Докато спокойните деца не изпитват нищо подобно.
Някои ученици изпитват сутрешно гадене (по-рядко киселини) и дори повръщане преди важен изпит или тест. Тези деца често се оплакват от мигрираща коремна болка. Не е много остра, засилва се при възбуда и нервно напрежение и не е свързана с приема на храна и нейните характеристики. При изследване на такива пациенти не се открива патология.
2-ро място заемад кожните ПСР - екзема, ексудативно-катарална диатеза и невродермит, които съвременните алерголози обединяват под общото наименование "атопичен дерматит".
3-то място се дава на двигателните нарушения (тикове, хиперкинезия, гърчове).
4-то място принадлежи на ендокринната PSR (аменорея, дисменорея, ювенилно кървене, нервна анорексия и затлъстяване), които често се срещат при подрастващите момичета.
5-то място е заето от PSR под формата на главоболие и други болки.
Откъде какво идва?
За да възникне психосоматично заболяване, трябва да съвпаднат няколко фактора едновременно: наследствена предразположеност (по принципа „където е най-тънко, там се къса“), личностни черти и темперамент на детето, социални предпоставки и психотравмиращи събития, насложени върху този неблагоприятен фон и предизвикващи взривяване на вътрешната бомба със закъснител.
Личностни рискови фактори за PSR
- Темперамент.
- Нисък праг на чувствителност към стимули („нервно дете“).
- Интензивна реакция към външни стимули („раздразнително дете“).
- Затруднено адаптиране към нови преживявания с преобладаване на негативни емоции („капризно дете“).
- Личност - затворено, сдържано, недоверчиво, тревожно, чувствително, несигурно дете, при което отрицателните емоции преобладават над положителните.
Психосоциални фактори
- Неправилно възпитание - липса или неадекватност на родителска грижа, прекомерен родителски натиск, враждебност между членовете на семейството.
- Стрес в предучилищна възраст - продължителен денонощен престой в детска ясла, детска градина, санаториум.
- Стрес в училище - неговата промяна, натиск от учители, атмосфера на отхвърляне или враждебност, конфликтна ситуация в класната стая, травматична извънсемейна ситуация - отделяне на семейството от роднини.
- Заплаха от война, от терористична атака, наказателно преследване, загуба на работа или жилище.
Не си затваряйте очите пред проблема
Зигмунд Фройд пише: „Когато изгоним проблема през вратата, той влиза през прозореца като симптом.“ В основата на PSR стои психологически защитен механизъм, наречен изместване. Опитваме се да не мислим за проблемите, опитваме се да ги отхвърлим, не ги анализираме, не се изправяме лице в лице срещу тях. PSR при децата е следствие от хронични негативни емоции, които нямат правилен и навременен резултат, тоест, както казват психолозите, „оставени са без реакция“.
При децата от 3 до 5 години основната емоция е негативната, която се проявява под формата на агресия. А при тийнейджърите е предимно депресия. В екстремни случаи депресията и агресията са наситени с тревожност. Избягването на детската агресия е неизбежната цена на социализацията. Един възрастен човек, който още не е научил това, носи това бреме с оглед на възрастта си. Ето защо депресията е основната причина за всяко ПТСР при тийнейджърите.
)
Депресивен синдром
Юношите с посттравматично стресово разстройство често страдат от депресивни състояния, особено от т. нар. субдепресия и скрита депресия. Децата се оплакват от настроението си, което е лошо или „нищо”, от скука (обикновено вечер, понякога през деня, по-рядко сутрин), от нежелание да правят, каквото и да било, от безразличие или раздразнение към другите.
Такъв тийнейджър се нуждае от лекарства и психотерапия, особено - от семейна терапия. Нейната цел е да промени стереотипите на поведение и възприятия на детето, които са се изградили у дома. Родителите трябва да създадат благоприятен психологически климат, да се отнасят правилно към своето потомство, да се научат да имат доверчиви, окуражаващи, топли отношения с децата, които са толкова необходими за предотвратяване на PSR. Формирането на повишено самочувствие у детето - това допринася за неврози и увеличава вероятността от посттравматично стресово разстройство.
Агресивни реакции
Основното, което родителите трябва да разберат е, че вашето бебе има същото право на агресивни чувства като вас. Вие също трябва да го приемете такова, каквoто е. Бъдете спокойни за това, че детето ви е способно не само да обича и да бъде щастливо, но и да се ядосва, мрази, да се дразни и обижда, включително и на вас.
Много майки и бащи отказват на детето си правото да изразява агресия, оставяйки го само на себе си. — Не можеш да се биеш! - казва таткото и удря детето си. — Не крещете! - вика майката на детето. И тогава в главата му се установява идеята, че по някаква причина му е забранено да изпитва и изразява негативни чувства.
Родителите често се обвиняват след изблик на агресия, като не се приемат такива, каквито са. Да приемеш означава да признаеш, че имаш агресивни емоции в душата си, без да преценяваш дали това е добро, или лошо.
Появата на агресия при дете е следствие от психически стрес (то не може да сглоби пирамидата, да закопчае копчето, да се справи с ръкавицата): Помогнете на детето си да я свали. Децата още не знаят как да се отърват от такова напрежение. Те крещят, тропат с крака, размахват ръце, давайки воля на двигателната проява на негативните си чувства. Между другото, това е най-здравословният начин. Иначе в най-добрия случай се образува физическо напрежение, а в най-лошия случай се натрупва агресия. Постоянно потискана, тя провокира появата на ПТСР.
Като позволявате на детето си да изразява чувствата си, вие го учите да го прави по начин, който е безопасен за него и за другите. Вместо да избухва и да блъска главата си в стената, или пода, насърчете малкото си дете да постави възглавницата на дивана, за да изпусне малко парата.
За предотвратяване на PSR е важно да накарате детето да говори на езика на чувствата си, като непрекъснато обогатява речника си, защото да назовеш означава да разбереш. Обяснете на вашето мъниче какво чувство изпитва. Какво е това - гняв, негодувание, раздразнение? Кажете му: „Ти си обиден! Разбирам те. Нека викаме заедно, докато негодуванието ти изчезне!“
Не оставяйте детето си само със силните си чувства – то не знае какво да ги прави! Като казвате: „Защо крещиш? Няма да те обичам така“, вие давате на детето си да разбере, че когато е ядосано, то е лошо. Но това не е вярно! Помогнете на детето си да порасне и да превъзмогне детските избухвания. Не бъркайте негативните чувства на детето си със забраните, които са ги породили.
Ако кажете „Да, разбирам, че си ядосана“, това не означава, че ще се пречупите и ще купите на детето си трети сладолед. Кажете твърдо и спокойно: „Не, скъпа моя! „Приключихме със сладоледа за днес“ и бъдете готови да се справите с отговора на детето си.
Не се поддавайте на изнудване с истерия: по този начин няма да му помогнете да се справя с агресията, а просто ще си отгледате манипулатор.
Източник: gaverdovskaya.ru Психолог, психотерапевт П.Гавердовская, Москва.